Článek
MND těží v Borkovanech na jihu Moravy ropu a plyn. Ve spolupráci s firmou Gentec CHP tam nyní za 70 milionů korun vybudovala šest kogeneračních jednotek, které jsou schopné ze zemního plynu vyrábět elektřinu za nízkých emisí a s vysokou účinností. Společnost plánuje rozšiřování na další místa v České republice i v zahraničí, například na území Ukrajiny, která se potýká s výpadky proudu.
Pomoc lidem
„My už na Ukrajině jsme a těžíme tam plyn. Je tam problém, že nemají elektřinu a potřebují ji,“ uvedla ředitelka divize MND Jana Hamršmídová. Kogenerační jednotky by mohly na západě Ukrajiny spustit provoz příští rok. „V prvotní fázi by pomáhaly vyrábět elektřinu a dodávat ji do sítě. Do budoucna, až bude dobudovaná energetická soustava, by pak sloužily k vybalancování energetiky,“ řekla Hamršmídová.
Právě na vykrytí výpadků v elektrické síti slouží ve čtvrtek spuštěné jednotky na Břeclavsku. „Když je elektrická soustava napojená na množství obnovitelných zdrojů, třeba na fotovoltaiku, je velmi nestabilní s ohledem na sluneční svit. Proto je potřeba dorovnávat ty výkyvy napětí v síti,“ objasnila Hamršmídová.
Levné zdroje
Zprovoznění jednotek se zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
„Pokud chceme moderní českou energetiku, bez podobných projektů se neobejdeme. Potřebujeme velké jaderné bloky, ale i desítky, ne-li stovky podobných projektů, jako je tento. Potřebujeme kvalitu v určité soustavě, takže ji musíme umět doplnit o efektivní levné zdroje,“ řekl Novinkám. Ředitel firmy Gentec CHP Václav Klein doplnil, že plyn bude jedním z klíčových zdrojů, který nahradí postupně končící uhlí, proto je projekt velmi důležitý.
V Borkovanech je šest kogeneračních jednotek s celkovým výkonem 3000 kW. Jsou napojené na středisko, které má nejvýkonnější těžební plynový vrt v České republice. Jeho hloubka přesahuje dva kilometry. Hlavní výhodou přímého napojení jednotky na vrt je nezávislost na distribuční soustavě a nižší náklady na provoz.