Článek
Od České inspekce životního prostředí za to REMA dostala pokutu. REMA uvedla, že pokutu dostala neoprávněně, nejprve proti ní podala námitku a pak ji napadla žalobou. V některých obcích společnost také uváděla jako sběrné místo poštu. S Českou poštou má ale jen smlouvu na bezplatné posílání vysloužilých spotřebičů v balících.
REMA na svých stránkách v seznamu sběrných míst v některých případech odkazovala na pobočky České pošty. Na nich mohou ale lidé pouze odeslat tzv. RE:balík. „Česká pošta má se společností REMA Systém uzavřenu dohodu o poskytování služby vnitrostátní obyčejné zásilky... Neznamená to tedy, že by pobočky pošty fungovaly jako sběrná místa, ale dohoda umožňuje klientům odeslat zásilky s elektroodpadem zdarma na adresu uvedené společnosti,” řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Pošta podle něj ani v současnosti o zřízení sběrných míst v pobočkách neuvažuje.
Služba podle ministerstva životního prostředí může být pouze doplňkem k vybudované síti míst zpětného odběru. „Z důvodu nedostatečné sběrné sítě již Česká inspekce životního prostředí udělila v minulosti společnosti Rema Systém pravomocnou pokutu a MŽP udělilo nápravné opatření na zahuštění sběrné sítě firmě REMA Battery, která sdílí s REMA Systémem sběrnou síť na základě vzájemného smluvního vztahu,” dodal Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP.
Nesprávné právní posouzení, tvrdí firma
REMA Systém je podle mluvčí Pavly Svobodové přesvědčena, že bylo napadené rozhodnutí vydáno v rozporu s právními předpisy a spočívá na nesprávném posouzení. „Též řízení, které jeho vydání předcházelo, bylo vedeno v rozporu s právními předpisy, v důsledku čehož byla REMA Systém přímo krácena na svých právech. Naše společnost je přesvědčena, že se inspekce i ministerstvo dopustilo nesprávného právního posouzení věci, v důsledku čehož je rozhodnutí nesprávné a tím i nezákonné,” řekla.
Současná právní úprava podle ministerstva prakticky neumožňuje odebrat kolektivním systémům pro elektrozařízení oprávnění k činnosti. Ministerstvo v nově připravované legislativě proto věcně navrhuje změny, které by měly situaci řešit.
Síť sběrných míst REMA chce přitom na základě smlouvy využívat další společnost w3es, která je s REMA personálně propojena. Společnost žádá o licenci pro kolektivní sběr elektroodpadu na ministerstvu životního prostředí. „Správní řízení probíhá a nelze tak zveřejňovat žádné detaily z žádosti či další skutečnosti z řízení,” uvedlo k tomu MŽP.
REMA Systém uvádí, že v rámci své sběrné sítě disponuje více než 20 000 místy zpětného odběru. Odhadovaná míra zpětného odběru podle ní loni dosáhla 80 procent.