Článek
Na soudce se obrátilo 51 senátorů (tři z nich později vzali svůj podpis zpět) na konci roku 2018. V čele skupiny byl senátor Ivo Valenta (za Soukromníky), který dovozoval, že zdravotnictví kvůli špatně nastavenému systému funguje neefektivně. Důsledkem toho je podle senátorů permanentní krize zdravotnictví.
„V přístupu k solidárně hrazené zdravotní péči vznikají značné rozdíly v kvalitě a čekacích dobách v závislosti na místu bydliště, druhu onemocnění a sociálním postavení. Pravidla úhrad jsou neetická, kdy jsou zdravotníci finančně trestáni za poskytování medicínsky žádoucí péče a tím jsou vedeni k protiprávnímu odmítání nemocných pacientů a také k poskytování zbytečné péče pacientům zdravým,“ tvrdili senátoři.
Úhradový systém označili ve stížnosti za nepředvídatelný, „jelikož úspěch podnikatele ve zdravotnictví není dán jeho úsilím, kvalitou či etickým přístupem k pacientům, nýbrž schopností vyjednat si v netransparentním prostředí ekonomické výhody s pojišťovnami“.
„Úkolem ÚS není být, na rozdíl od parlamentu, vlády a ministerstva zdravotnictví, tvůrcem zdravotnické politiky státu či ústavně zakonzervovat jediné možné řešení ve své podstatě politického sporu z oblasti financování zdravotní péče. Posuzování samotné správnosti či vhodnosti zdravotní politiky státu, respektive způsobu úhrady zdravotní péče, ÚS nepřísluší, nedojde-li zároveň k porušení ústavních práv,“ konstatoval soudce Šimíček.