Článek
Podle Filipa by se na veřejnoprávní novináře měly vztahovat stejné povinnosti jako na veřejné funkcionáře, o nichž se v zákonu o střetu zájmů hovoří. Vedle politiků, členů bankovní rady ČNB či zastupitelů by tak v zákoně figurovali i „profesionální novináři v ČT, ČRo, ČTK”.
„Teď nabídnu kolegům, kteří budou mít odvahu to také podepsat. Když nikdo, předložím to sám,” oznámil v pátek na Twitteru.
Přehled o platech novinářů v těchto médiích je podle Filipa pro veřejnost důležitý, neboť za jejich služby platí (v případě ČT a ČRo; pozn. red.) koncesionářské poplatky.
Vzkaz pochybovačům: novelu zákona č. 159/2006 Sb. o střetu zájmů (majetková přiznání) jsem připravil a navrhuji doplnit § 2 odst.1 o nové písmeno r - profesionální novináře v ČT, ČRo, ČTK. Teď nabídnu kolegům, kteří budou mít odvahu to také podepsat. Když nikdo, předložím to sám.
— Vojtěch Filip (@vojtafilip) September 20, 2019
Zveřejňování majetkových přiznání Filip v červnu označil za podstatnější nežli volbu novinářů, kterou následně označil za nadsázku.
Podle zákona o střetu zájmů by tak novináři podobně jako ostatní „veřejní funkcionáři” museli podávat vstupní majetkové přiznání, každoroční přehled a rovněž přiznání majetku při ukončení pracovního poměru.