Článek
„Dlouhodobě říkám, že se musíme dívat na to, jak je víno zdaněno v jiných zemích, které jsou producenty vína, a které jsou i konkurenty pro naše vinaře. V naprosté většině zemí spotřební daň není. Patřím tak k těm, kteří říkají, že tuto daň nemáme zavádět. Neměli bychom dělat kroky, které sníží konkurenceschopnost našich vinařů,“ uvedl premiér na otázky Práva a Novinek, které mu zprostředkoval manažer jihomoravské ODS Michal Pátek.
Debaty o zdanění vína jsou ve veřejném prostoru hodně zjednodušené a někteří lidé žijí v přesvědčení, že vinaři neplatí žádnou daň. „Vino zdaněno je, ale ne spotřební daní. Kdyby ji měli v Rakousku, na Slovensku, tedy v sousedních vinařských zemích, pak by to bylo jinak,“ vysvětluje premiér hlavní důvod, proč nakonec nepodpoří nápad Národní ekonomické rady vlády.
Spotřební daň štěpí koalici i strany samé
Podle Fialy není na problematiku zdanění vína jednotný názor ani v rámci ODS či jednotlivých vládních stran, debata s různými argumenty jde napříč celou vládní koalicí. „Argumenty obou stran jsou silné, od začátku patřím k těm, kdo si myslí, že nelze ohrozit tento sektor. Myslím, že nemáme dělat kroky, které by vinařský obor ohrozily,“ uvádí Fiala.
Vinná réva po mrazech obrůstá. Urodí-li se, bude z toho vzácný ročník
Rozhodnutí o spotřební dani z tichého vína má padnout do prázdnin, Fiala jako termín, kdy bude znám verdikt, uvedl pro Český rozhlas datum 8. června. Ale i kdyby vláda chtěla zdanění prosadit, nemůže počítat se všemi hlasy svých poslanců. Lidovci již deklarovali odmítavý postoj a ani hlasy všech zástupců ODS nejsou jisté. Přinejmenším jihomoravská ODS nebude poslance (a senátory – v případě, že by se záležitost dostala až do schvalování v Senátu) svazovat jednotným postupem v hlasování.
„Neprojednali jsme žádné usnesení, které by naše zákonodárce zavazovalo jednotným postupem při hlasování. Je to na jejich svědomí,“ uvedl manažer jihomoravské ODS Pátek.