Článek
Kromě Frederiksonové přijeli ukrajinský premiér Denys Šmyhal, nizozemský premiér Mark Rutte, lotyšská premiérka Evika Siliňová a polský prezident Andrzej Duda. Fiala je po příjezdu vítal před vilou. Hlavním tématem je vojenská pomoc Ukrajině, v 19 hodin začala pracovní večeře.
„Do české muniční iniciativy na pomoc Ukrajině přispělo 15 zemí EU a NATO přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun),“ řekl premiér Fiala. První desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm z české iniciativy mají dorazit v červnu, první zásilku může čekat Ukrajina v příštích dnech.
„Česká iniciativa promění situaci na bojišti. Je nutná a budeme pokračovat tak dlouho, jak jen to bude možné,“ popsala dánská premiéra Frederiksenová.
„Munice je pro Ukrajince stejně životně důležitá jako jídlo, voda a vzduch,“ poznamenal nizozemský premiér Rutte. Jako zásadní označil posílení ukrajinské protivzdušné obrany, což zdůraznil i ukrajinský premiér Šmyhal.
Od začátku ruské invaze už Ukrajina obdržela od Česka a dalších spojenců 918 kusů těžké techniky, téměř 21 milionu nábojů střední a 1,7 milionu velké ráže, vypočítal Fiala.
„Musíme udělat vše, abychom pomohli Ukrajině zastavit ruskou agresi,“ prohlásil polský prezident Duda. Řekl, že zatímco Rusko je schopno obnovovat své kapacity, Ukrajina s tím má problémy. Nyní tak nastává zásadní moment konfliktu.
Fiala jednal se Šmyhalem o vojenské pomoci Ukrajině
„Je to dnes setkání přátel,“ uvedl Šmyhal. Jeho země podle něj svojí obranou chrání svět před vypuknutím globálního konfliktu. „Ukrajina je a zůstane štítem Evropy,“ pokračoval.
Vyjádřil vděčnost Petru Fialovi za českou muniční iniciativu, podle Šmyhala je důležité přesně rozplánovat dodávky munice, aby se co nejdříve dostala na frontovou linii. Zmínil také dodávku stíhaček F-16, které by podle něj měla Ukrajina získat už v létě.
K české muniční iniciativě se doposud připojilo zhruba 20 zemí z celého světa, které už přispívají nebo chtějí přispívat.