Článek
Nehammer označil Schwarzenberga za „muže, který stavěl mosty“, a připomněl jeho podporu obnově demokratických institucí po roce 1989. Podobně na diplomata a bývalého ministra zahraničí vzpomněl i Fiala. Nehammer se sobotního posledního rozloučení nezúčastní, ale uvedl, že po skončení tiskové konference s Fialou zamíří do kaple, kde se za zesnulého pomodlí a zapálí svíčku.
Vedle potřeby společného celoevropského řešení nelegální migrace řešili politici i spolupráci řadě oblastí či nutnost dokončení dopravní infrastruktury z české strany.
„Rozlišujeme mezi dobrem a zlem, rozlišujeme mezi oběťmi a viníky,“ ocenil Fiala rakouský, potažmo Nehammerův, postoj k dění na Ukrajině i v Pásmu Gazy.
Fiala byl dotázán i na českou podporu výstavby malých modulárních reaktorů, která u části rakouské veřejnosti může vzbuzovat obavy. „Musíme rozvíjet jádro, nemáme jinou šanci,“ uvedl Fiala s tím, že si je vědom citlivosti tématu. V této souvislosti připomněl, že ČR není schopna zajistit energetickou soběstačnost výlučně z obnovitelných zdrojů. „Prosím o pochopení,“ uzavřel s tím, že rakouské pozici rozumí.