Článek
„Rusko ví, jakou má Evropa sílu, ale zná i naše slabé stránky. A snaží se, abychom pochybovali. Rozděluje nás tam, kde jsme zranitelní. I proto jsme dlouho prohrávali psychologicky, byť jsme téměř ve všem silnější,“ uvedl Fiala.
Podle něj se Rusko vrátilo k imperialistické politice, a proto je nutné dál pokračovat v podpoře Ukrajiny a pořádně vyzbrojit ukrajinskou armádu.
„Pokud Ukrajina padne, tak Rusko bude možná pár let v klidu, ale pak se vydá dál – do Pobaltí a možná až k nám,“ poznamenal premiér.
Protože Spojené státy jasně daly najevo, že se o evropskou bezpečnost nebudou starat, je podle Fialy nutné vydávat více peněz na obranu a zbrojit.
Peníze a zbraně na stůl
„Bezpečnost nám zajistí jedině peníze a zbraně. Kdo dá teď na stůl peníze a zbraně, tak má váhu,“ poznamenal Fiala a připomněl, že jeho vláda navýšila obranný rozpočet na dvě procenta HDP. Podle něj je ale potřeba dávat ještě víc a počítat s tím, že se česká armáda bude vyzbrojovat na dluh.
Stejným způsobem, tedy na dluh, budou zbrojit i další evropské země a část peněz utratí u českých zbrojařů. To je podle Fialy dobrá zpráva.
V projevu si rýpnul do opozice, se kterou je prý domluva na bezpečnostních otázkách těžší než s ostatními evropskými zeměmi. Toleruje podle něj hazardování s kritickými bezpečnostními otázkami.
Ani Fialův poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar nevidí k většímu zbrojení jinou alternativu. „Jednoduše musíme více zbrojit. Pokud nebudeme dávat více na svou obranu, tak žádného amerického prezidenta nepřesvědčíme, abychom v otázce bezpečnosti postupovali společně,“ řekl Pojar s tím, že bez USA bude jen těžké odstrašit predátory, kteří by chtěli z Česka znovu udělat své vazaly.
Investice do obrany se podle něj vyplatí, protože už nyní české zbrojařské firmy s více než 50 tisíci zaměstnanci například z dodávek na Ukrajinu významně profitují. Za tři roky války prý dodalo Česko na Ukrajinu přes dva tisíce kusů vojenské techniky a 130 milionů nábojů, z toho tři miliony velkorážové munice. „Největší část z toho zaplatili sami Ukrajinci a další země jako Kanada, Dánsko a více než desítka dalších,“ uvedl Pojar.
Bezpečnostní expert Vlastislav Bříza zdůraznil, že nejsou potřeba jen peníze a zbraně, ale také vůle a morálka. „To jsou věci, které vyhrávají války,“ zdůraznil. Dodal, že politici by neměli řešit jen vyzbrojování, ale také vést lidi k vlastenectví, které podle něj upadá. Zmínil například průzkum, ve kterém velká část dotazovaných uvedla, že by v případě napadení zemi bránit nešla.
Diskuze o bezpečnosti byla jednou z prvních debatních akcí, na kterých chce šéf vlády řešit ožehavá témata. Na těch příštích se chce zaměřit třeba na bydlení nebo školství.