Článek
Rovněž slovenský premiér Ľudovít Ódor konstatoval, že situace v Rusku není tak stabilní, jak se zdálo před několika týdny či měsíci. „Po posledních událostech to nevypadá na jednu ruskou armádu, ale na několik ruských armád, což pochopitelně může misky vah naklonit víc na stranu Ukrajiny,“ dodal Ódor.
V podobném duchu se vyslovil i předseda polské vlády Mateusz Morawiecki. „Odpovědí musí být jednota stanovisek a perspektiv na straně států NATO,“ řekl. „Polsko a ostatní státy Visegrádské čtyřky musí být součástí odpovědi, které je domluvena v rámci struktur NATO,“ dodal Morawiecki.
Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že Maďarsko usiluje v zahraničněpolitické oblasti o spolupráci se členy Evropské unie. „Zároveň však vnímáme suverénní zahraniční politiku a nebudeme měnit směr, který jsme následovali v případě této války. Chceme mír a podle toho budeme také jednat,“ uvedl Orbán.
Prigožin měl dostat kulku do čela, kritizují Putina už i jeho věrní propagandisté
Odmítnutí kvót
Premiéři Visegrádské čtyřky jednotně odmítli kvóty na přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi Evropské unie. „Nesouhlasíme s žádnými kvótami na přijímání migrantů. Chráněny musí být vnější hranice Evropské unie,“ zdůraznil Morawiecki.
„Počty nelegálních migrantů přicházejících do Evropy neklesají. Potvrdili jsme si, že základní pohled máme shodný. Uprchlické kvóty nejsou řešením. Je nutné soustředit se na funkční návratovou politiku,“ dodal Fiala.
Podle Orbána má migrace řešení, ale EU ho nechce realizovat. „Pokud někomu žádost o vstup nebude schválena, žadatel musí zůstat mimo území Unie. Evropská unie to nechce akceptovat. Pokud by se tak stalo, mělo bychom tuto mizérii už za sebou,“ konstatoval.