Článek
„Evropa je velmoc podobného významu jako USA a Čína, jen se podle toho musíme chovat,“ řekl Fiala a připomněl, že cla jsou výlučnou pravomocí Evropské komise.
Premiér zopakoval, že pokud by jednání s USA nebyla úspěšná, přijde EU s vlastními cílenými a proporčními opatřeními. Mělo by dojít rovněž k rozvoji vnitřního trhu v rámci EU a posilování exportu do třetích zemí.
„Musíme reagovat na situaci, jaká je. Bez emocí, bez výkřiků, promyšleně. Naše cílová představa je dosáhnout pokud možno bezcelního stavu nebo stavu se spravedlivými nízko nastavenými cly,“ potvrdil Fiala.
Nikdo podle Fialy nyní neví, jaká bude reakce trhů a k čemu stávající kroky povedou. Nezbytné je zabránit Číně, aby zaplavila evropské trhy zbožím, pro které nebude mít odbytiště v USA. „Nesmíme ale připustit, aby byl evropský trh alternativním trhem pro levné čínské výrobky,“ konstatoval premiér.
Reakcí by byla podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) cla pro zachování rovných podmínek pro evropské výrobce. Čínští výrobci podle něj těží ze subvencí vlády i nižších vyžadovaných standardů.
Do USA míří z ČR 2,9 procenta zboží, s reexporty jde o čtyři procenta v hodnotě 190 miliard korun. Dopad na ČR by podle Stanjury mohl být zejména skrze další státy, jako je sousední Německo. Na ceny ani míru růstu mezd by zatím zavedení cel vliv mít nemělo.
Dvacetiprocentní cla na evropské zboží platí ode dneška.