Článek
„Je to vážný problém. Problém je ale ve statistice, nikoli v cenách. Čísla nesedí, statistika neodpovídá realitě. Nehodlám se s tím smířit, je to jenom matení občanů,“ reagoval na novinářský dotaz na středeční tiskové konferenci šéf kabinetu Fiala.
A doplnil: „Ten, kdo dělá chybu, musí být odhalen. Na příští týden si pozvu zástupce energetických firem i ERU a ČSÚ a budeme se bavit, kde se chyba objevuje.“
Evropský statistický úřad Eurostat ve středu totiž uvedl, že ceny plynu pro domácnosti se loni ve druhém pololetí v České republice zvýšily meziročně nejvíce ze všech zemí Evropské unie.
Česká tragédie: Za rok zdražil plyn nejvíc v EU – o 231 procent. Slovákům jen o 18 procent
Růst činil 231 procent, zatímco například na Slovensku dosáhl 18 procent a byl druhý nejnižší v Unii.
🛢️💰#Gas prices increased in all EU countries
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) April 26, 2023
Between the second half of 2021 and the second half of 2022, EU gas prices increased most in:
🇨🇿Czechia (+231%)
🇷🇴Romania (+165%)
🇱🇻Latvia (+157%)
Lowest increases:
🇭🇷Croatia (+14%)
🇸🇰Slovakia (+18%)
👉 https://t.co/ySGlHYOb9A pic.twitter.com/RVvomiTZsS
Také v případě elektřiny patřil cenový nárůst při porovnání mezi druhými pololetími 2021 a 2022 k těm nejvyšším v Unii.
Růst meziročně dosáhl 97 procent, hůře na tom už byly jen domácnosti v Rumunsku (+112 %). Třetí největší růst vykázali v Dánsku (+70 %).
Naopak nejméně elektřina zdražila v Lucembursku, kde růst činil pouhá tři procenta. V Nizozemsku (–7 %) a na Maltě (–3 %) pak elektřina dokonce ve srovnání s druhým pololetím 2021 zlevnila.
V případě elektřiny se proti cenám Eurostatu vymezil již největší tuzemský dodavatel energií ČEZ, podle kterého naopak jeho zákazníci platili nižší cenu než v pololetí prvním, protože se do plateb pozitivně promítl vládní úsporný tarif.