Článek
Farský o způsobu složení mandátu informoval na Twitteru s tím, že „učinit tak na ambasádě není dle společného stanoviska Ministerstva spravedlnosti a Úřadu vlády možné“.
Poslanec minulý týden oznámil, že se vzdá svého mandátu poté, co ho k rezignaci vyzvalo předsednictvo hnutí STAN.
Poslaneckého mandátu se vzdám osobně na příští řádné schůzi sněmovny dne 15.2.2022. Učinit tak na ambasádě není dle společného stanoviska Ministerstva spravedlnosti a Úřadu vlády možné.
— Jan Farský (@JanFar_sky) January 26, 2022
Farský čelil kritice koaličních partnerů i opozice za půlroční stáž v USA, kterou chtěl absolvovat současně s výkonem své poslanecké funkce. Původně rezignovat nechtěl, nicméně skutečnost, že o studijním pobytu dopředu neinformoval voliče ani koaliční partnery, se nakonec ukázala být pro setrvání v poslaneckém křesle neudržitelná.
Šéf Notářské komory: Farský může rezignovat jen v Česku
Následně se začalo řešit, zda a jak je možné vzdát se mandátu poslance ze zahraničí. Že jde o okolnost, s níž zákon nepočítá, naznačoval již v neděli v České televizi ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Farský se vzdá mandátu
To ostatně potvrdil i prezident Notářské komory Radim Neubauer, který predikoval, že poslanci nezbude než přijet do vlasti a složit mandát v ČR.
„Pokud bude chtít rezignovat, tak mu nezbude než se vrátit,“ shrnul lapidárně Farského možnosti.