Hlavní obsah

Farmář chce po obci miliony za závadnou vodu, po které měly krávy kontaminované mléko

V malé pošumavské vesničce Kratušín se rozhořel spor, který skončil žalobou. Místní farmář Božetěch Fidler požaduje tříapůlmilionovou kompenzaci za to, že rok nemohl kvůli kontaminované obecní vodě prodávat mléko a ani z něho vyrábět produkty ve vlastní minimlékárně. Obec uznává kontaminaci vody s tím, že se nebránila vyplacení odškodného, chtěla ale doložit, že škoda vznikla opravdu kontaminací, což prý farmář neučinil.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Spor vznikl kvůli obecní vodě, kterou zemědělec používá k napájení krav a výplachu potrubí pro mléko. Obsahovala totiž nadměrné množství koliformních bakterií, což se podle žalobce projevilo na kvalitě nadojeného mléka. Kvůli tomu loni v červenci mlékárna stopla další výkup. Dodávky farma obnovila až letos v srpnu.

„Netušili jsme, proč máme najednou špatné mléko. Krávy byly zdravé a dodržovali jsme všechny technologické postupy. I samotné mlékárně se také nezdálo, že jsme se po 30 letech takhle zhoršili. Tak nám poradili, abychom odebrali vzorek vody a nechali provést laboratorní rozbor,“ vzpomínala na loňské léto manželka farmáře Iveta Fidlerová.

Výsledek z hygienické stanice ukázal, že voda obsahuje koliformní bakterie, kterými bylo kontaminované i mléko. „Tak jsme obec upozornili a oni reagovali tak, že jsou na to tady všichni zvyklí a že vodu pijí až po převaření. Nic se nedělo a mlékárna nám 21. července zastavila dodávky. Řekli nám, že až všechno dáme do pořádku, abychom se ozvali, že s námi nemají žádný problém,“ pokračovala Fidlerová.

Jelikož produkce mléka a provoz minimlékárny tvoří přes 70 procent aktivit farmy, dostala se výpadkem do existenčních problémů. „Nemůžete ze dne na den vybít stádo krav. Museli jsme je nastavit do jiného režimu. Kdo pracuje se zvířaty, ví, o čem mluvím. Začali jsme řešit i vlastní čističku, abychom měli jistotu, že v budoucnu už k takovému problému nedojde,“ upozornila farmářova žena, která je profesí zootechničkou. Přiznala, že kdyby nebylo kamarádů, kteří jim půjčili peníze, měli by horkotěžko na živobytí.

„Když jsme chtěli po obci náhradu ušlého zisku za neodebrané mléko a ztrátu z provozu minimlékárny, začali nás tady osočovat, že chceme zbohatnout. Hrozně to tady ovlivnilo mezilidské vztahy,“ uzavřela Fidlerová.

Obec se odškodnění nebránila

Podle starosty Kratušína Jiřího Hleděnce není sporu o tom, že v předmětném období skutečně voda obsahovala koliformní bakterie.

„Za necelé dva měsíce už ale byla čistá. Pan Fidler mohl už tehdy klidně požádat mlékárnu o obnovení svých dodávek. Dvouměsíční výpadek by takovou firmu určitě nepoložil. Nemyslím si, že jsme způsobili až takové problémy, které by odpovídaly kompenzaci ve výši, kterou po nás požaduje,“ konstatoval Hleděnec.

Obec se podle starosty nějakému přiměřenému odškodnění nebránila. „Chtěli jsme ale po panu Fidlerovi doložit, že příčinou kontaminovaného mléka byla skutečně pouze závadná voda, a ne například zanedbání hygienických předpisů. Toho jsme se nedočkali, a k dohodě tak nakonec nedošlo. Pak na nás poslal právníky, a proto se to vyvíjí tímto způsobem,“ shrnul závěrem Hleděnec.

Soud už vydal platební příkaz, proti kterému obec podala odpor. Líčení ohledně případu kontaminované vody začne v lednu.

„Ten kravín je otřesný.“ Aktivisté obsadili mléčnou farmu na Vysočině

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám