Hlavní obsah

Exředitel Cermatu a jeho syn vytvořili novou aplikaci pro přípravu na přijímačky i maturitu

4:01
4:01

Poslechněte si tento článek

Nová aplikace Trénuj na Cermat pomůže žákům s přípravou na přijímačky z matematiky a češtiny lépe než oficiální procvičovací aplikace samotného Cermatu, která se jmenuje Trénuj a uč se! zkráceně TAU. Za oběma tréninkovými programy stojí stejní lidé - bývalý ředitel Cermatu Miroslav Krejčí a jeho syn Ondřej. Jejich aplikace navíc poslouží i maturantům.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Bývalý ředitel Cermatu Miroslav Krejčí

Článek

Procvičovací aplikaci Trénuj a uč se! neboli TAU naprogramoval pro Cermat Krejčí mladší. Navzdory původním plánům na další rozvoj se ale na přelomu ledna a února Ondřej od ředitelky Cermatu Barbory Rosůlkové dozvěděl, že s ním centrum již nepočítá. Důvod mu prý Rosůlková neprozradila.

Podobně skončila i spolupráce s Miroslavem Krejčím. Ten se jako „otec“ digitálního přijímacího řízení na střední školy, tj. systému DiPSy, měl i po svém odchodu z ředitelského křesla loni na podzim na projektu digitálních přijímaček nadále podílet.

TAU není pro Cermat priorita

Rosůlková své rozhodnutí o ukončení spolupráce s Ondřejem pro Novinky komentovat odmítla. „To je naše věc. Chceme si TAU rozvíjet sami,“ řekla a dodala, že s rozvojem aplikace nadále počítá, jak bude přesně vypadat, ale neví. „Primárně máme jiné úkoly, na TAU budeme pokračovat, ale není to aktuálně priorita,“ doplnila.

„Mrzelo mě to, protože TAU považuji za skvělou věc pro veřejnost, a viděl jsem, že to mrzí i Ondru, protože to bylo jeho dítě, na kterém dlouho pracoval,“ komentoval Krejčí starší.

Protože Ondřej ztratil možnost rozvíjet svoje nápady v rámci Cermatu, rozhodli se s otcem začít nový projekt. „Koncept aplikace vznikl během deseti minut. Řekli jsme si, že vezmeme všechny příklady z přijímaček a maturit, proženeme je umělou inteligencí, respektive hned několika, a necháme je vypracovat postupy řešení. Do té doby jsme měli příklady a výsledky, ale chyběly nám kroky mezi tím,“ popsal pro Novinky Miroslav Krejčí.

Aplikaci Trénuj na Cermat spustili v druhé polovině března. „Když žáci trénují na zkoušky a něco třeba nespočítají správně, tak je sice super, že se to hned dozvědí, ale nemají k dispozici to nejcennější, tedy správný postup,“ vysvětlil Miroslav Krejčí s tím, že jejich program, kterému prý pracovně říkají „TAU na steroidech“, žákům dodá okamžitou zpětnou vazbu i s postupem řešení. V současnosti běží v testovacím režimu, kdy mohou uživatelé nahlašovat případné chyby v postupech, které vypracovala umělá inteligence.

„Byť je tam nějaká chybovost, tak budeme za pomoci uživatelů schopni to velmi brzy vyladit tak, aby postupy byly třeba z 98 procent správné,“ vysvětlil. Od spuštění si podle něj už aplikaci vyzkoušely vyšší jednotky tisíc uživatelů.

„U nás ve škole (Střední škola informatiky a ekonomie v Pardubicích, pozn. red.) už to začínají využívat i učitelé ve výuce. Třeba v matematice zvolí procvičování v dané kategorii, kterou probíráme a trénujeme společně,“ popsal Ondřej Krejčí. S aplikací mají ještě velké plány, měla by si například pamatovat výsledky uživatelů, aby si žáci mohli porovnat svůj pokrok v čase.

Aplikace je dostupná zdarma a ani do budoucna nepočítá Krejčí s tím, že by službu zpoplatnil. „Dáváme k dispozici dobrou věc. Neplánujeme na tom stavět žádný byznysový model, zůstane to tak, jak to je, bez reklam a poplatků,“ uvedl Krejčí s tím, že na rozdíl od cermatí aplikace ta jejich poslouží i maturantům, kteří v ní kromě matematiky a češtiny najdou i zkoušky z angličtiny včetně poslechové části.

Výběr článků

Načítám