Hlavní obsah

Expolicista stíhaný v kauze Savoy chce po státu 3,5 miliónu

Praha

Expolicista Jiří Dvořák žaluje stát o 3,5 miliónu korun kvůli údajně neoprávněnému stíhání za únik záznamu schůzky bývalého kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa. Uvedl to server Aktuálně.cz.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Expolicista Jiří Dvořák na snímku z roku 2009

Článek

Bývalý policista Dvořák byl původně za podíl na úniku videonahrávky setkání, které se uskutečnilo v hotelu Savoy těsně před prezidentskou volbou v roce 2008, odsouzen k pokutě a zákazu činnosti. Odvolací soud ale Dvořáka osvobodil.

Dvořák chce po státu zhruba 180 000 korun za náklady na obhajobu, 1,2 miliónu za ušlou mzdu a další dva milióny za nemajetkovou újmu. Podle serveru řekl soudu Dvořákův právník Bronislav Šerák při úterním jednání o odškodnění, že se expolicista kvůli obvinění zhroutil a musel být převezen do nemocnice.

Ministerstvo vnitra ale nárok expolicisty na odškodné zpochybňuje, Dvořák podle úřadu jednal nad rámec pracovních povinností a pochybil, píše Aktuálně.cz. Soud líčení odročil na konec května.

Pokuty a zákaz činnosti

O získání záznamu schůzky Šloufa s Weiglem požádal policejního specialistu na odposlechy Dvořáka v lednu 2008 Petr Bakeš, který tehdy pracoval v civilní rozvědce. Podle soudů na to ale Bakeš neměl od tajné služby oprávnění.

V roce 2010 pak Bakešovi soud uložil pokutu ve výši 100 000 korun a Dvořákovi 40 000 korun, oba byli potrestáni také zákazem činnosti u bezpečnostních sborů. Odvolací soud ale o další dva roky později Dvořáka osvobodil, trest potvrdil jen Bakešovi.

Po zveřejnění nahrávky se spekulovalo o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara. Klaus nakonec volby vyhrál. Zveřejnění nahrávky mělo vliv na příklon některých politiků k rozhodnutí o přímé volbě prezidenta.

Související témata:

Výběr článků

Načítám