Hlavní obsah

Expert: Dítě může proti útoku nožem využít náhodné předměty a utéct

3:51
3:51

Poslechněte si tento článek

Útok Afghánce na skupinu dětí v Německu vyvolal zděšení. Po jeho běsnění nožem zůstali dva mrtví včetně dítěte. Při útoku nožem může dítě zablokovat nebo odklonit útok použitím náhodného předmětu a utéct, tvrdí expert na sebeobranu Vlastimil Pitrocha, který má i dětské lekce. Podle něj však záleží na věku a připravenosti.

Foto: archiv Vlastimila Pitrochy

Pitrocha vede semináře pro děti

Článek

Agresor v Německu zaútočil na děti v parku. „Útoky nožem bývají razantní a obvykle se neobejdou bez zranění. Účinná obrana je především o přežití. Obrana dětí závisí na mnoha faktorech jako například věk, mentální vyspělost, fyzická zdatnost, psychická odolnost a schopnost trénovat,“ vyjmenoval Pitrocha.

Foto: archiv Vlastimila Pitrochy

Důležitá je rychlá reakce a blok.

Podle něj je podstatou dětské obrany využití náhodných předmětů jako například batoh, židle, odpadkový koš a podobně. „Že by dítě udělalo techniku a bylo schopné útočníka zpacifikovat, to je téměř nemožné. Dovedu si ale představit, že použije na obranu nějaký předmět, zareaguje správným blokem, útok odkloní a uteče,“ řekl trenér s třináctiletou praxí, který se zaměřuje na izraelský sebeobranný systém krav maga. Zkušenosti má ale i v dalších oblastech.

Podle něj jsou nejčastější útoky nožem vedené takzvaně po oblouku, což je potřeba vyblokovat buď nějakým předmětem, nebo předloktím, útočníka ochromit protiúderem, odstrčit ho a utéct do bezpečí. „Přímé bodnutí, slash a takové podobné způsoby útoku používají už proškolení lidé, kteří ale neútoční na ostatní,“ poznamenal.

Afghánec v Německu zaútočil nožem na děti ve školce. Dva mrtví, jedním z nich je batole

Evropa

Uvědomit si nebezpečí

Větší šanci útoku čelit bude mít starší dítě, v Německu ale zemřel dvouletý chlapec. Za důležité trenér považuje uvědomit si nebezpečí a postupovat podle rady uteč, schovej se, bojuj. „Pokud se musí bojovat, je potřeba správná reakce blokem nebo odkloněním. Je nutné umět včas zareagovat, utéct a přivolat si pomoc,“ dodal Pitrocha, který aktuálně trénuje kolem padesátky dětí v Brně.

Foto: archiv Vlastimila Pitrochy

Děti trénují i obrany proti zbraním.

„Mám vypracovaný program, takže se učí kopy, údery, vyproštění ze sevření, boj na zemi, obrany proti zbraním, ale spolupracujeme i s dětskou psycholožkou, takže děti vědí, jak poznat šikanu, co s ní dělat, na koho se obrátit,“ řekl Pitrocha s tím, že už řešil u jednoho dítěte i napadení v šatně ve škole.

S dětmi obranu proti zbraním trénuje. „Není naším cílem traumatizovat malé děti, ale je to potřeba. Máme v závislosti na věku připravené různé hry a drily. Děti trénink se zbraněmi všeobecně baví,“ prozradil Pitrocha, který učí děti v kategorii od šesti do 11 let i od 11 do 15 let.

Za jediný měsíc řešila policie 44 výhrůžek a útoků ve školách. Pachateli jsou děti

Krimi

Více útoků ve školách

Kromě dětí vede i dospělé, handicapované, ale pořádá například i kurzy pro pedagogy, a to jak v Brně, tak i v Praze, nebo i v Jeseníku. „Ve školách se zvyšují útoky na děti i učitele,“ narážel Pitrocha například na nedávný incident v Rudolfově, kde učitelka zpacifikovala žáka se střelnou zbraní, nebo na Slovensku, kde student s nožem zabil učitelku a studentku.

Foto: archiv Vlastimila Pitrochy

Pitrocha vede i semináře pro pedagogy.

„Trénink sebeobrany zvýší šanci na přežití, ať už je to u dítěte, nebo u dospělého. Je to lepší, než když o tom člověk nic neví a neví, jak se má chovat,“ uvedl Pitrocha, jemuž za 13 let praxe prošla pod rukama více než tisícovka studentů.

Školy by měly mít cvičení na krizové situace povinně a pravidelně, říká střelecký instruktor

Věda a školy
Související témata:

Výběr článků

Načítám