Článek
"Každý měl nějaký specifický úkol. Podařilo se jim být zakrytou sítí uvnitř zpravodajské agentury," uvedl Šticha. Dodal, že zjištění vyplynula ze zkoumání stovek dokumentů, které původně byly určeny ke skartaci.
Nalezené dokumenty mohly mít podle Štichy vliv na výsledek lustrací a bezpečnostní prověrky prováděné Národním bezpečnostním úřadem. O nalezených dokumentech prý armáda informovala tyto instituce od roku 2005.
Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Sýkora poznamenal, že příslušníci komunistické vojenské kontrarozvědky po roce 1989 téměř ovládli svoji nástupnickou službu Vojenské obranné zpravodajství. V lednu 1993 byl podle Štichy učiněn poslední "zoufalý pokus" o skartaci dokumentů.
Doplnil ale, že do roku 2003 se vojenské zpravodajství od lidí spojených se spoluprací s komunistickou vojenskou kontrarozvědkou očistilo.
Exministr obrany Miroslav Vacek. Foto ČTK.
Právo již dříve informovalo, že někteří bývalí agenti armádní rozvědky neprošli lustracemi nebo dostali lustrační osvědčení neoprávněně. V roce 2004 se na úřadě mezi spisy určenými ke skartaci našly osobní údaje a informace o činnosti asi 1600 takových lidí.
U osob, které opustily armádu nebo státní správu, není fakt, že nemají lustrační osvědčení, nijak závažný. Problém by mohl nastat u lidí, kteří působí v důležitých funkcích jako například v generálním štábu české armády. Další by mohli údajně být i mezi poslanci či senátory.