Článek
Ta v roce 1999 prodala menšinový podíl v těžební firmě obžalovaným manažerům. Tento týden má ještě vypovídat i bývalý ministr obrany Vladimír Vetchý.
Zemanův kabinet odsouhlasil prodej 46procentního podílu státu firmě Investenergy za 650 milionů korun. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS a jejich spolupracovníci Antonio Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Oldřich Klimecký podvedli při prodeji stát nejméně o 3,2 miliardy korun.
V Rusku se během voleb nepokrytě podvádí
Podle státního zástupce spočíval podvod v tom, že ministři nevěděli, že skutečným nabyvatelem akcií budou manažeři MUS a že za ně zaplatí penězi z této těžební společnosti, kterou skrytě ovládli.
Jde o zprávy BIS
Mertlík ke kauze před soudem vypovídal už v červnu 2019, kdy kroky vlády hájil a přímý prodej MUS považoval za nejvýhodnější řešení. Do ohrádky pro svědky nyní bude muset znovu.
„Chceme se pana Mertlíka zeptat na odtajněné zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), protože to byl jeden z mála ministrů, který si na tyto dokumenty pamatoval,“ řekla Právu advokátka Katarína Kožiak Oboňová, která hájí Čmejlu. V době, kdy byl Mertlík před soudem poprvé, se ke zprávám BIS nemohl vyjádřit, protože ještě byly v utajovaném režimu.
Soud rozkrývá podvody s korona bonusy
Kromě Mertlíka soud plánuje na zítřek výpověď Belgičana Jaquese de Grooteho, který byl s českými manažery odsouzen v procesu kolem MUS ve Švýcarsku. Tento muž zastupoval společnost Appian, za kterou stáli obvinění manažeři.
Podle švýcarských vyšetřovatelů bylo jeho úlohou to, aby přesvědčil české politiky k prodeji firmy. Prezident Zeman o něm v minulosti několikrát hovořil jako o muži, kterému věřil, neboť v minulosti pracoval ve vrcholných pozicích v Mezinárodním měnovém fondu nebo Světové bance.