Článek
Deklaraci nazvali "Za novou politiku uvolňování napětí - ne dalším zbrojním závodům v Evropě".
Socialisté tvrdí, že evropské bezpečnosti lze dosáhnout v rámci EU a NATO. Rozhodnutí o umístění raket by nemělo být jen jedno či dvoustranné. "Vyzýváme EU, USA, NATO, Rusko, aby zahájily další konzultace," praví se v prohlášení. Deklaraci nepodepsali zástupci Maďarska. Jejich premiér navíc chyběl - byl omluven - v Budapešti vítal francouzského prezidenta Sarkozyho.
Šéf německé SPD Kurt Beck řekl, že znění deklarace je signál, který chce adresovat německé zahraniční politice.
Podle člena vedení slovinské delegace Rado Bohince evropská veřejnost americký protiraketový systém na kontinentě nepodporuje. Musí se stát součástí společné evropské obranné politiky a musí být společně diskutován. Přijatý dokument k tomu může být dobrým základem, dodal.
Maďarský ministr obrany Imre Szekeres k této problematice za MZSP (maďarská soc. demokracie) poznamenal, že když Evropa bude vystavena teroristické hrozbě musí se bránit a MZSP uznává právo jednotlivých členů NATO a EU dohodnout se na tom.
Následně ho doplnil rakouský kancléř Alfred Gusenbauer, který prezentoval nové prohlášení tzv. Pražskou výzvu, která hlásá, že ekonomická síla může být v souladu se sociálním zajištěním.