Článek
Informaci přinesl server iDnes.cz. Novinkám ji potvrdil Rathův právník Adam Černý. „Ano, bude se případem Davida Ratha zabývat,“ uvedl.
Podle serveru iDNES.cz je nyní na vládě, aby se k Rathovým námitkám vyjádřila.
Rath tvrdil, že jeho proces není spravedlivý, již od počátku. V minulosti stát žaloval i kvůli tomu, jak o něm referoval dozorující státní zástupce. České soudy mu ale nakonec nevyhověly. Podle Rathovy stížnosti byl vykreslován jako vinný ještě před svým skutečným odsouzením.
Druhá skupina námitek v podané stížnosti směřuje na nestrannost a nezávislost soudů, které rozhodovaly o trestní věci expolitika. Upozorňuje na úniky osobních údajů ze soudu prvního stupně, postup volby a jmenování laických přísedících zasedajících v případě stěžovatele a jejich spojení s „regionálním subjektem, který údajně vystupoval jako civilní strana (poškozený) v napadeném řízení,“ cituje server z podání.
Na Evropský soud pro lidská práva se lze obrátit až po vyčerpání všech právních prostředků v domovském státu. Tvrzení o porušení se musí týkat jednoho nebo více práv zakotvených v Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod.
Stížnost musí být podána ve lhůtě čtyř měsíců následujících po posledním soudním rozhodnutí vydaném v dané záležitosti, čímž je většinou rozsudek nejvyšší soudní instance dané země.
Davida Ratha zadržela policie v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Soudy ho následně za korupci poslaly celkem na osm let do vězení, díky podmíněnému propuštění si odpykal zhruba polovinu trestu. V současnosti je na svobodě a zastává funkci pacientského ombudsmana.