Článek
Ke svému dalšímu postupu při ratifikaci Lisabonské smlouvy se nevyjádřil s tím, že to nepatří na diskusní fórum, které se věnuje filozofii evropského projektu.
Klaus po proslovu polského euroskpetika zdůraznil, že debatu nechce využít k výrokům o Lisabonské smlouvě. Připomněl název přednášky "Filozofické základy a perspektivy evropského projektu". Hovořit by se tedy mělo o zásadních věcech, a ne o takovém "dobově podmíněném a v tomto smyslu pomíjivém dokumentu", poznamenal.
Český prezident v debatě zopakoval své výhrady ke směřování evropské integrace. Zdůraznil, že unie nepochybně přinesla České republice a ostatním členským zemím řadu výhod. Nestaví se prý například proti vzájemnému otevírání států, uvolňování trhu či odstraňování bariér. "Ale o tom debata o evropské integraci už dávno není. Převažuje drsná unifikace a glajchšaltování," prohlásil.
Podobné výhrady zazněly i ve vystoupení Legutka. Současný evropský projekt podle něj není otevřený, neumožňuje demokratickou debatu o směřování EU a staví na falešném předpokladu evropského "démos" - lidu, který prý neexistuje.
Přednášku polského europoslance a profesora filozofie na krakovské Jagellonské univerzitě uspořádalo Centrum pro ekonomiku a politiku ve spolupráci s Polským institutem. Poslechnout si ji přišel mimo jiné i senátor a kandidát ODS na eurokomisaře Alexandr Vondra. Legutko zastupuje v EP polskou stranu Právo a spravedlnost, která utvořila parlamentní frakci společně s českou ODS a britskými konzervativci.