Článek
„Zajištění bezpečnosti občanů EU je prioritou, neobejdeme se bez společné evropské armády,” tlumočil na Twitteru premiérova slova mluvčí kabinetu Martin Ayrer.
„Věřím, že podzimní jednání Evropské rady v této oblasti přinese konkrétní závazky a návrhy,” odtušil premiér.
O vytvoření společné evropské armády v minulosti opakovaně hovořil i prezident Miloš Zeman.
Premiér @SlavekSobotka na setkání s CZ velvyslanci: Zajištění bezpečnosti občanů EU je prioritou,neobejdeme se bez společné evropské armády.
— Martin Ayrer (@MartinAyrer) 22. srpna 2016
„Jsem pro to, aby EU chránila svoje hranice. Když jsem před dvěma lety mluvil v Evropském parlamentu o potřebě vytvoření evropské armády, zažil jsem úsměvy. Dnes by se nám taková armáda velice hodila. EU má zatím organizaci s názvem Frontex, ta má zatím tři vyzbrojené nebo nevyzbrojené lodičky,“ prohlásil prezident loni v srpnu na setkání s velvyslanci. [celá zpráva]
Kritici vzniku společných ozbrojených sil Evropské unie upozorňují, že vytváření nové struktury by bylo slepou uličkou, a připomínají, že lepším řešením by bylo, kdyby evropské členské země Severoatlantické aliance dodržovaly výši příspěvků na obranu.
Bývalý náčelník generálního štábu a nyní předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel označil v červnu vznik společné evropské armády za utopii, neboť by podle něj narážel na rozdílné přístupy jednotlivých států.
Podle Sobotky by však vznik evropské armády nevedl k oslabení role NATO ani transatlantického spojenectví s USA.
Společná armáda EU je k ničemu. Další velení, úředníci, struktury? Stačí rozvíjet NATO a dát dost peněz na obranu.https://t.co/KxAyqN5jxG
— Petr Fiala (@P_Fiala) 22. srpna 2016
Šéf opoziční ODS Petr Fiala s premiérem nesouhlasí a tvrdí, že budování nových struktur by bylo k ničemu. „Společná armáda EU je k ničemu. Další velení, úředníci, struktury? Stačí rozvíjet NATO a dát dost peněz na obranu,” uvedl v reakci na Twitteru.