Článek
Americká administrativa o dodávkách min rozhodla na konci listopadu, miny by mohly výrazně zpomalit ruský postup. Europoslanci ANO ale argumentují, že miny jsou rizikem pro civilisty.
„Jsme si vědomi toho, co vše mohou tyto miny způsobit. Používání mělo velmi často tragické následky pro civilisty a odstraňování těchto min je nákladné a nebezpečné,“ řekl Novinkám europoslanec ANO Jaroslav Bžoch.
Zmiňovaná pasáž měla do rezoluce doplnit, že „parlament ostře odsuzuje rozhodnutí Spojených států poskytnout Ukrajině protipěchotní miny a zdůrazňuje, že tyto zbraně porušují mezinárodní humanitární zásady a mají katastrofální dlouhodobé dopady na civilní obyvatelstvo“. Tuto změnu však podpořila jen menšina v europarlamentu a do závěrečného schváleného textu o „neochvějné podpoře Ukrajiny“ se pasáž o minách nedostala.
Bžoch dodal, že Česko je smluvní stranou Ottawské úmluvy, která si klade za cíl odstranit protipěchotní miny z celého světa. Ukrajina tuto dohodu rovněž podepsala, na rozdíl od Ruska, které tyto miny ve válce na Ukrajině hojně využívá.
Povolejte osmnáctileté. Bílý dům naléhá na Ukrajinu, aby urychleně snížila mobilizační věk
Dosluhující americká administrativa v čele s Joe Bidenem se rozhodla dodat Ukrajině protipěchotní miny, rozhodla o tom na konci listopadu. Obeznámené zdroje uvedly pro Washington Post, že právě tyto miny by mohly být jedním z nejpřínosnějších opatření a mohlo by ruský postup na Ukrajině zastavit. Mělo by se navíc jednat o miny, které se po určitém čase deaktivují.
Aby se do textu dostal odsudek min, to podpořili nejen všichni přítomní europoslanci za ANO, ale také zástupci za SPD, koalici Stačilo! nebo Motoristy s Přísahou. Proti odsouzení byli naopak europoslanci Spolu, Pirátů nebo STAN.
„Tyto miny mohou představovat účinný nástroj k posílení obrany Ukrajiny proti dalším ruským útokům na ukrajinském území,“ řekl Novinkám europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „Není důvod k tomu přistupovat v bílých rukavičkách,“ dodal Vondra. Lze podle něj namítat, že je to proti mezinárodní úmluvě, ale Rusko podle něj řadu dohod samo soustavně porušuje.
Biden připravuje mohutný balík vojenské pomoci pro Ukrajinu
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je podle svých slov obecně proti používání zakázaných zbraní. „Jestliže však Rusko používá všechny zakázané zbraně, těžko říkat Ukrajincům, že nemají používat miny,“ řekl.
Luděk Niedermayer (TOP 09) sice podle zápisu hlasoval pro odsouzení min, podle něj se však jedná o omyl a chtěl hlasovat opačně. „V okamžiku, kdy Rusko používá miny tak masivně, je podle mě reakce legitimní,“ uvedl pro Novinky.
Buď Rus, nebo Čech. Poslanci chtějí zatrhnout dvojí občanství
Proti americkým dodávkám min se formálně nevymezil ani James Cowan, ředitel nevládní organizace Halo Trust, která odstraňuje nášlapné miny po celém světě. „Během posledních měsíců se průběh války obrací ve prospěch Ruska. Pokud se Ukrajině nepodaří posílit obranu, bude se hrát o přežití země,“ uvedl Cowan pro The Standard. Podle něj je tak třeba volit menší zlo, tedy dodání min.
Rusko dle Cowana rozmístilo od vypuknutí agrese už dva miliony min, mohou být až na 40 procentech ukrajinského území a jeho nevládní organizaci by jejich odstranění zabralo 127 let.
Řekli jim, ať počkají na Trumpa. Ukrajinští vojáci nechápou, proč jsou v Kurské oblasti
Europoslanci hnutí ANO se opakovaně ohrazují proti tomu, že jsou označováni za proruské a protiukrajinské. Například europoslanec ANO Ondřej Knotek řekl, že sice nepodpořili zmíněnou rezoluci jako celek, ale bylo to kvůli tomu, že text obsahoval nepřípustné formulace. Knotkovi vadila například věta o tom, že parlament vyjadřuje „politování nad nedávným telefonátem německého kancléře s Vladimírem Putinem“.
Europarlament podle Knotka nemá „mistrovat“ jednotlivé země a jejich politiky. Zdůraznil, že v důležitých hlasováních ANO Ukrajinu podpořilo, třeba když Evropský parlament v říjnu odhlasoval půjčku napadené zemi ve výši téměř 900 miliard korun.