Článek
Proti legislativě se postavily Británie, Itálie, Maďarsko a Dánsko, protože by prý mohla omezit svobodu projevu.
Návrh lucemburského ministra spravedlnosti Luka Friedena počítal, že bude zakázáno na veřejnosti "vystavovat symboly podněcující k nenávisti a násilí", jakým je například nacistický hákový kříž. Jeho německá kolegyně Brigitte Zypriesová prohlásila, že zákaz byl namířen jedině proti neonacistům.
Vše zůstává na členských zemích
Podle komisaře pro spravedlnost a vnitro Franka Frattiniho pravidla postupu proti nenávistným symbolům je v kompetenci zemí EU, ne celé pětadvacítky. "Členské státy mají vlastní minulost a výjimky budou vždy zapotřebí," uvedl mluvčí Komise Friso Roscam Abbing. "Bylo by pak obtížné dětem vysvětlovat, co je hákový kříž," dodal.
Ministři měli včera také schválit nový návrh rámcového rozhodnutí o boji proti rasismu a xenofobii. Podle něj "podněcování, napomáhání a snaha spáchat zločiny založené na rasismu či xenofobii jsou trestné"; text dále navrhuje, aby za "veřejné podněcování k násilí nebo nenávisti s rasovým či xenofobním podtextem" následoval alespoň dvouletý trest odnětí svobody. Nezákonné by také mělo být popírání genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.
O zákazu nacistické symboliky se v EU mluvilo už od ledna, kdy britský princ Harry vyvolal skandál, když přišel na večírek převlečený za nacistického důstojníka s hákovým křížem na rukávě. Následně poslanci z Litvy a Maďarska napsali Frattinimu dopis, který podpořil také Jan Zahradil (ODS), aby se případný zákaz vztahoval i na komunistické symboly, jako je srp a kladivo.