Hlavní obsah

EU chystá digitální doklady. S těmi českými nebudou kompatibilní

Místo eDokladů by i Češi mohli už za pár let používat evropskou digitální peněženku a digitální cestovní pas. Oba systémy ale nebudou kompatibilní. Zatímco s evropskými aplikacemi bude možné cestovat, těmi českými se bude možné dál digitálně prokazovat jen v tuzemsku.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Nová aplikace pro mobilní telefony (na snímku varianta pro modely iPhone), pomocí které se mohou její držitelé prokazovat občanským průkazem.

Článek

Návrh evropských aplikací už schválila Komise, čeká na souhlas rady a europarlamentu. Mohly by fungovat už od konce roku 2026.

„EDoklady byly spuštěny v letošním roce, ale nebudou kompatibilní s EUDIW (EU Digital Identity Wallet - evropská digitální peněženka). Jsou mezikrokem, který naučí občany i instituce využívat ověřování identity na místě digitální formou,“ sdělil Novinkám mluvčí Digitální a informační agentury Jan Hainz.

EDoklady v Česku používá více než půl milionu lidí. „Očekávání jsou taková, že až budete mít evropskou digitální peněženku, nebudete potřebovat české eDoklady. Vystačíte si s ní i v České republice. Ale samozřejmě, že bude mezi tím nějaký překryv,“ dodal Hainz.

Digitální občanku začne pošta přijímat až od ledna, revizoři možná dřív

Domácí

Desítky milionů korun, které vývoj a implementace eDokladů stály, však prý marně vynaložené nebyly. „Lidé se díky nim naučí s digitální identitou pracovat. Nový systém bude zřejmě velice podobný,“ předpokládá Hainz.

Podobně vnímá roli eDokladů i jejich „otec“, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). „Digitální a informační agentura má evropskou peněženku na starost a jako procesní přípravu na digitální peněženku vydala eDoklady,“ uvedl.

Digitální doklady budou dobrovolné

Návrh na zavedení digitálního cestovního dokladu schválila Evropská komise 8. října. Očekává se, že fungovat by mohl začít v roce 2030.

„Aplikace bude k dispozici všem občanům Unie i lidem ze třetích zemí s biometrickým pasem nebo průkazem totožnosti Unie, kteří cestují do schengenského prostoru nebo z něj,“ uvedla Komise. Přesnou podobu však bude řešit ještě Evropská rada a europarlament.

Zatím se předpokládá, že se cestovní oprávnění bude ukládat do mobilní aplikace evropské peněženky digitální identity. Používání bude dobrovolné, Komise si nicméně od změny slibuje rychlejší kontrolu cestujících.

Změna má zrychlit kontrolu

„Návrh na digitalizaci cestovních pasů a průkazů totožnosti připravuje půdu pro plynulejší a bezpečnější cestování. Umožňuje cestujícím hladší a rychlejší pohyb po celé Evropské unii,“ slibuje si končící česká eurokomisařka Věra Jourová.

Návrh naplňuje schengenskou strategii z roku 2021. Digitální evropská peněženka, EUDIW, by měla časem být schopná nahradit klasickou fyzickou peněženku – v budoucnosti by mohla obsahovat všechny doklady a dokumenty, které tam lidé běžně nosí. Kromě cestovního průkazu a dokladu totožnosti v ní budou moci být také řidičské průkazy, lékařské předpisy a další dokumenty.

Členské státy Unie musí zajistit vydání alespoň jedné evropské digitální peněženky do dvou let od doby, kdy vstoupí v platnost prováděcí akty. Evropská komise by je měla vydat do 21. listopadu 2024, povinnost zajistit vydávání evropské digitální peněženky tak vychází na závěr roku 2026.

Na řadu přijdou i „řidičáky“

O projektu se v Unii hovoří podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který je členem parlamentního výboru pro vnitřní věci, už šest až sedm let. „Původně chtěla Evropská unie vytvořit i celoevropský občanský průkaz, ale k tomu státy řekly ‚ne‘, že mají vlastní projekty. Unie si proto řekla, že se bude zabývat alespoň digitálními cestovními pasy. Předpokládá se, že by je bylo možné používat i při cestách do Spojených států a podobně, tedy ve spolupráci s našimi největšími partnery,“ dodal.

Po zavedení digitálního cestovního pasu přijde podle Zdechovského na řadu také digitální evropský řidičák. „Ministerstvo dopravy v digitalizaci poskočilo, de facto by to mohlo mít připravené. Počítáme s tím, že se státy Unie příští rok domluví. Do pěti let by chtěla Unie všechno digitalizovat,“ dodal europoslanec.

EDoklady přijme od ledna i pošta

Česká republika mezitím dál vyvíjí eDoklady, které mají od roku 2025 nově akceptovat i okrskové volební komise, banky, notáři, zdravotní pojišťovny, Česká pošta, školy či zastupitelské úřady. Zatím je přijímají k prokázání totožnosti ministerstva, kraje, obce s rozšířenou působností, finanční úřady, úřady práce, policie a další.

„Počet registrovaných orgánů veřejné moci, které eDoklady již dnes akceptují, dosáhl k 11. 10. výše 1589. Od ledna 2025 je budou akceptovat i okrskové volební komise, banky, notáři, zdravotní pojišťovny, Česká pošta, školy či zastupitelské úřady,“ dodal Hainz.

Registrovaných uživatelů bylo k 11. říjnu skoro 536 tisíc.

Občanku v mobilu přijímají už i úřady práce nebo soudy

Ekonomika

Výběr článků

Načítám