Článek
„Měli vážně poškozená játra. Většinou jsou to těžcí alkoholici, kteří mají cirhózy a i když je virus jinak lehce probíhající, tak u těchto osob může způsobit problém,“ řekla Novinkám primářka Hana Roháčová z Fakultní nemocnice Bulovka v Praze, kde zemřeli dva pacienti.
Praha hlásí k úternímu dni celkem tři oběti, po jedné Karlovarsko, střední Čechy a Ostravsko. Za celý loňský rok prodělalo žloutenku typu A 636 lidí, letos je to k 28. dubnu už 424 osob.
„Trend je v tuto chvíli stále rostoucí. Nárůst je ale zatím pomalý a daří se nám epidemii zatím korigovat. Máme to nyní pod kontrolou a snažíme se rizikovou populaci edukovat,“ řekl Novinkám ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum.
Příkladem může být třeba sever Moravy, kde se hygienici virus pokouší zkrotit už od loňského podzimu. Hromadné očkování v zasažených komunitách pomohlo a šíření nemoci v Moravskoslezském kraji zpomaluje, rezervy nicméně stále jsou. Za letošní necelé tři měsíce tam touto žloutenkou onemocnělo na 74 lidí, loni to bylo 216 za celý rok.
Riziko nákazy z MHD? Malé
Horší je aktuálně situace v Praze a ve středních Čechách. „Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy byla hlášena tři onemocnění, se jedná o enormní nárůst,“ popsala pro Novinky ředitelka protiepidemického odboru pražské hygienické stanice Martina Marešová s tím, že v metropoli už letos řešili nejméně 66 případů.
Nemoc se naštěstí zatím nešíří nekontrolovaně ve společnosti a týká se hlavně vyloučených lokalit a sociálně slabších osob žijících ve zhoršených hygienických podmínkách.
„Onemocnění nejsou vázána na jednu lokalitu, část nemocných jsou osoby bez domova, často s anamnézou injekční aplikace drog, dále máme hlášeno devět importovaných onemocnění z ciziny,“ doplnila Marešová.
Virus žloutenky se přenáší stolicí. Pokud si ale nemocný špatně myje ruce po opuštění toalet, může virus roznášet na další předměty, potraviny nebo osoby. Hlavním doporučením je proto dodržovat hygienu při každém opuštění toalet, před přípravou jídla nebo po návratu domů.
Co se týče nákazy ve veřejné hromadné dopravě je riziko malé. Některé dopravní podniky, například ten v Praze, madla nebo tyče, jichž se lidé za jízdy přidržují, denně otírají dezinfekcí.
„Riziko šíření viru žloutenky typu A v prostředcích městské hromadné dopravy je obecně nízké, při epidemiologickém šetření s nemocnými tento způsob přenosu nebyl potvrzen, ale nelze jej zcela vyloučit,“ uvedl za moravskoslezskou hygienickou stanici mluvčí Aleš Kotrla.
„Pokud si po použití dopravy umyjeme a případně vydezinfikujeme ruce, je riziko přenosu v MHD minimální,“ doplnila Marešová.
Hygienici v exponovaných regionech se snaží i o prevenci. Vydávají se například do škol, kde názorně vysvětlují žákům i pracovníkům, jak si mýt správně ruce a dodržovat hygienu. Apelují také na dezinfekci a čištění toalet.
V kontaktu jsou podle Fošuma i s Agenturou pro sociální začleňování nebo romskou komunitou. „Od povodní se nám to osvědčilo,“ dodává.
Očkování proti žloutence typu A není plošné, ale doporučuje se hlavně těm, kteří měli kontakt s nakaženým, anebo pracují třeba v sociálních službách, kde pracují s křehkými seniory, lidmi s oslabenou imunitou nebo lidmi bez domova.