Hlavní obsah

Energy drinky chce stát omezit i pro šestnáctileté

4:13
4:13

Poslechněte si tento článek

K energetickým nápojům by se žáci základních škol neměli dostat ani přes starší spolužáky. Věkovou hranici pro zákaz prodeje chtějí poslanci zvýšit z původně navrhovaných 15 let na šestnáct. Někteří deváťáci by jinak z omezení vyvázli, což by ředitelům základní škol ztěžovalo jakákoliv opatření. Na regulaci je mezi politickými stranami vzácná shoda, přesto hrozí, že do podzimních voleb nestihne projít. Do 16 let včetně by se tak děti neměly vůbec k energetickým nápojům dostat.

Foto: Envato

Článek

„Preferovali bychom, aby byl prodej omezený do 16 let,“ řekl Novinkám ředitel odboru legislativy na resortu zdravotnictví Jan Knytl.

„Je to hranice, která je uplatňována v jiných státech EU, pokryje také plnou základní školní docházku a důležitý je tento věk i pro kontrolní orgány, které mohou tyto osoby využít pro potřeby kontrolních nákupů. Mladší 15 let totiž není možné zaměstnat,“ vysvětlil.

Vláda kývla na zákaz prodeje energy drinků dětem

Domácí

Pití energy drinků - nápojů s kofeinem nebo dalšími povzbuzující látkami - mezi žáky na druhém stupni základních škol výrazně narostlo. Jednou týdně si je dopřává pětina dětí ve věku 11 až 15 let, vyplynulo nedávno z výzkumu olomouckých vědců. Dopad to má nejen na zdraví, spánek, soustředěnost, ale i psychiku.

Právě kvůli pokrytí školou povinných nakonec část poslanců přehodnotila svůj postoj. V jejich návrhu, který loni podpořila vláda, navrhovali zákaz pro mladší 15 let.

„Šestnáctým rokem jsme schopni zajistit, že to budou mít ředitelé na základních školách pokryto, což byl pro nás velmi důležitý argument,“ vysvětlila Novinkám hlavní iniciátorka regulace a poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09).

Anketa

Pijete energetické nápoje?
Pravidelně
7,6 %
Občas
12,2 %
Výjimečně
19,8 %
Ne
60,4 %
Celkem hlasovalo 1990 čtenářů.

Problém by totiž mohl nastat u šestnáctiletých deváťáků. Pokud by platil zákaz pro mladší 15 let, mohli by do školy starší žáci, typicky žáci deváté třídy, kteří do školy nastoupili s ročním odkladem, legálně energeťáky nosit, rozdávat je spolužákům a ředitelé by proti tomu nic nezmohli. Opatření by tak pozbylo smyslu.

Teď nemohou ředitelé proti školákům s energy drinky v ruce nijak zakročit, pokud si nápoje přinesou.

„Dohodli jsme se, že to je pro nás přijatelná varianta a zástupci za každý poslanecký klub se k tomu takto vyjádřili. Půjdeme na plénum s návrhem na 16 let,“ zdůraznila Ochodnická.

Utrum na zápasech i ve škole

Zákaz by měl platit nejen ve školách či v dětských domovech a automatech, kde nelze před vydáním produktu ověřit věk, ale i na veřejných akcích určených pro děti a mládež. „Typicky to budou dětské maškarní plesy, školní besídky, fotbalové turnaje dětských přípravek apod,“ přiblížil Knytl.

Za porušení by mohla hrozit pokuta až milion korun.

Změna by mohla platit už od ledna příštího roku. Poslance ale tlačí čas. Na úpravě pracuje několik zástupců politických stran, včetně ANO a SPD, i dvě ministerstva už přes dva roky a loni regulaci podpořila i vláda, byť s výhradami. K rychlému projednání ale není vůle, přestože by mohla relativně snadno projít.

Zdravotnictví ustoupilo od původního požadavku na upravení obalů, výrobci na ně nebudou muset doplňovat další informace o obsahu problémových látek, čímž by jim vznikly další náklady.

Vyřešit se podařilo i právní peripetie s tím, že neexistuje v zákonech nic jako definice energetického nápoje. Za energy drink se bude považovat výrobek s obsahem kofeinu vyšším než 150 mg na litr nebo kilogram, anebo produkt obsahující povzbuzující látky, například typu guarana nebo taurin. Seznam těchto látek, u nichž by byl omezený prodej, reklama i místo prodeje, by vydávalo a pravidelně aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví.

Na 70 tisíc dětí rizikově pije energy drinky

Domácí

Výběr článků

Načítám