Hlavní obsah

Ekologové ukázali letošní vlčata

Vlčí populace na našem území se dále rozrůstá. V letošním roce se Hnutí Duha Šelmy a dobrovolníkům z řad vlčích hlídek podařilo zmapovat, že se vlci rozmnožili v šesti hlavních oblastech od Krušných hor až po Javorníky.

Vlčí mláďataVideo: Hnutí Duha Šelmy

Článek

Mezi lokality, v nichž se letos potvrdila reprodukce vlků, patří oblast Krušných hor. V jejich západní části se zdržuje stabilní vlčí populace, na východě jsou dvě vlčí teritoria.

„V jednom z těchto teritorií byla již smečka dříve evidována, zatímco v druhém teritoriu byla doposud známá pouze jako pár. Letos se tento vlčí pár dočkal prvních vlčat,“ uvedli ekologové.

Nová vlčata se podařilo zachytit i na fotopastech v oblasti Lužických hor. Odborníci se přitom kvůli sražení několika dospělých jedinců motorovými vozidly a loňské situaci, kdy se nepodařilo potvrdit narození vlčat, obávali, že by mohla být smečka v ohrožení.

Vlci jsou i v blízkosti velkých měst

Domácí

V Beskydech a Javorníkách je oproti tomu situace stabilní. Teritoria zdejších smeček zasahují na Slovensko i do Polska.

Reprodukci se podařilo potvrdit i v oblasti Jesenicka, a to hned u tří vlčích párů. U dalšího je vysoce pravděpodobná, byť důkazy v podobě obrazové dokumentace podle hnutí Duha prozatím chybějí.

Důkazy jsou i o reprodukci vlků na Broumovsku, v Orlických a Novohradských horách. Na Broumovsku sice nejsou k dispozici přímé záběry mláďat, ale v oblasti byla na fotopast natočena vlčice se struky. „Navíc byly na soukromé bezpečnostní kameře v oblasti zachyceny hlasy vlčat,“ připomněli ekologové.

Foto: Hnutí Duha Šelmy

Vlčí mláďata se letos narodila ve většině lokalit.

Zasáhla prašivina?

Jedinou oblastí, kde se letos nepodařilo zaznamenat reprodukci vlků, je Ralsko a Kokořínsko. Zde se rozmnožování šelem dařilo v minulosti pravidelně monitorovat. Nyní již čtvrtý rok po sobě důkazy chybějí, a to i přesto že vlci se v lokalitě prokazatelně vyskytují. Podle odborníků za tím může být pokračující rozsáhlá těžba dřeva či pytláctví. Nevylučují ani, že smečku mohla zasáhnout prašivina, což je infekční parazitické onemocnění.

„Návrat tohoto vrcholového predátora přispívá k obnovení rovnováhy v krajině, protože vlci pomáhají redukovat negativní vliv vysokých stavů spárkaté zvěře,“ uvedl k letošnímu monitoringu vlků koordinátor Hnutí Duha Michal Feller.

Ekologové nicméně musejí o prospěšnosti návratu šelem do volné přírody i nadále přesvědčovat farmáře, jimž vlci zejména v některých oblastech útočí na stáda.

V českých Krkonoších se poprvé narodila mláďata vlka

Koktejl
Související témata:

Výběr článků

Načítám