Článek
Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou, sdělil ve čtvrtek mluvčí firmy Roman Špěrňák. E.ON je s 1,4 milionu zákazníků druhým největším dodavatelem elektřiny v ČR.
Zdražení elektřiny od příštího roku už oznámily například také ČEZ nebo Pražská energetika, chystají to i další dodavatelé. Očekává se, že ceny na úrovni cenového stropu bude mít většina domácností.
Vláda v říjnu stanovila uvedené cenové stropy, a to 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy uvedl, že náklady na toto opatření budou činit kolem 130 miliard korun.
„Ač jsou reálné tržní ceny energií na příští období vyšší, než je stanovený strop, dopad na zákazníky bude vždy jen do výše cenového stropu, který určila svým rozhodnutím vláda. Oproti nynějšku si tak klient, který používá elektřinu jen pro běžnou spotřebu, připlatí v průměru zhruba 300 korun měsíčně,“ řekl místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný.
ČEZ po oznámení rekordního zisku zdraží elektřinu
Společnost uvedla, že ke zdražení ji donutila současná situace na energetickém trhu, kde ceny elektřiny a plynu na burzách během roku dosahovaly extrémní úrovně. Cenový strop za energie tak budou od nového roku platit zhruba dvě třetiny zákazníků E.ON. Ještě na začátku listopadu se týkal jen 7000 klientů.
„Zákazníky, kterých se dotkne od přelomu roku cenový strop, budeme informovat dopisem nebo e-mailem, podle toho, jak jsou zvyklí. Ve druhé polovině listopadu dostanou také nový rozpis záloh, který aktuální situaci zohlední,“ popsal další postup Špěrňák. Podle něj ale většina zákazníků společnosti má už v tuhle chvíli nastavené zálohy tak, že cenový strop pokryjí.
Úprava ceníku se nebude týkat klientů s fixovaným cenami, což je asi třetina zákazníků E.ON. Do konce roku podle firmy skončí smlouva s fixovanými cenami asi 100 000 klientů.
Nové ceníky pro příští rok připravují i ostatní dodavatelé energií. Zdražení od nového roku už oznámil například ČEZ, u něhož bude rovněž většina klientů nově platit zastropované ceny. Běžný klient ČEZ si tak za elektřinu připlatí kolem 300 korun za měsíc. Ceny plynu naopak zůstanou u ČEZ stejné, protože už nyní jsou na hladině cenového stropu. Na cenový strop zdraží elektřinu a plyn od ledna také Pražské energetika, u níž si průměrná pražská domácnost měsíčně připlatí nižší stovky korun měsíčně.