Článek
Myslivci varovali místní obyvatele, aby si dávali pozor na své čtyřnohé miláčky. „Žádáme občany, aby své pejsky drželi při procházkách v lesích vždy na vodítku a nenechávali je volně pohybovat. Zároveň je prosíme, aby se při pohybu v lesích drželi hlavních páteřních cest a cyklostezek,“ uvedl Lohr.
Vlci se objevili už 19. dubna. „Od začátku jsme věděli, že jsou dva. Ale bohužel jeden záznam kolega z fotopasti vymazal. Proto máme zdokumentovaného jednom jednoho,“ sdělil.
Snímky následně konzultoval s kolegy z Krušných hor, kde šelmy žijí. „A ti nám jednoznačně potvrdili, že jde o vlky,“ doplnil Lohr. Není ale jasné, jestli se jedná o pár, nebo samostatné jedince.
„Strach z vlků je uměle udržován pohádkou o Červené Karkulce.“ Ministerstvo zrušilo rozhodnutí umožňující jejich odstřel
V honitbě o velikosti zhruba 2000 hektarů mají myslivci desítky fotopastí. Záznam z půlky dubna je zatím jediný dostupný. „Vlci tudy mohli jen proběhnout a zmizet. To nevíme. I tak jsme pro jistotu chtěli obyvatele informovat,“ vysvětlil. Žádnou strženou zvěř dosud nenašli.
Lohr řekl, že šelmy se pohybovaly také nedaleko v okolí Holýšova. V Brdech pak jejich výskyt potvrdili odborníci z Agentury ochrany a přírody krajiny ČR.
Podle nich vlci v tuzemsku žijí hlavně v pohraničí. Smečky tvoří tři až osm jedinců, většinou jde o rodiče a jejich mláďata. Velikost teritoria se liší podle množství potravy. Ve střední Evropě je možné počítat s rozlohou 200 až 300 kilometrů čtverečních. Kořistí se stávají srnci, jeleni, prasata, ale také hospodářská zvířata.
Starosta Martin Sobotka (Aktivní Dobřany) zmínil, že kromě vlků žijí v místních lesích ještě čtyři rysi. Lohr upřesnil, že jde opět o Vysokou a Šlovický vrch, dále oblast směrem k letišti Líně. „Loni jsme dokonce na sněhu viděli stopy rysího mláděte,“ uzavřel hospodář.