Článek
CVVM sleduje důvěru lidí v Unii od roku 2003, kdy byla podepsána smlouva o přistoupení Česka k EU a tři čtvrtiny Čechů se v referendu vyslovily pro schválení smlouvy. V době vstupu České republiky do EU v květnu 2004 věřili Unii téměř dvě třetiny Čechů, což byla vůbec nejvyšší hodnota od začátku průzkumů CVVM. Přes kolísání dosahovala ještě loni v dubnu důvěra v EU 52 procent, ale nyní se propadla na 37 procent.
Propad o 15 procentních bodů za jediný rok pravděpodobně souvisí s nynější uprchlickou krizí. Podle průzkumu CVVM z konce minulého roku vnímají více než čtyři pětiny Čechů počínání EU v migrační krizi negativně.
Ještě méně než celé Unii věří lidé jednotlivým institucím EU. V Evropský parlament a Evropskou komisi má důvěru zhruba čtvrtina Čechů a v prezidenta EU (předsedu Evropské rady) a ministryni zahraničí EU jen pětina. Podle CVVM ale v těchto případech ovlivňuje míru důvěry, že třeba asi čtvrtina lidí je vůbec nezná.
Propad i u OSN a NATO
Výrazný meziroční propad důvěry zaznamenalo CVVM také u Organizace spojených národů (OSN) a Severoatlantické aliance (NATO). Důvěra v OSN klesla za poslední rok z 68 na 53 procent a důvěra v NATO z 62 na 50 procent. V případě OSN se podíl lidí, kteří organizaci věří, dostal stejně jako u EU na nejnižší úroveň od roku 2003. Pokles důvěry Čechů v EU, OSN a NATO ukázal i nedávný průzkum agentury STEM, podle které věří Unii dokonce jen 29 procent lidí.
CVVM provádělo průzkum v období od 4. do 11. dubna. Zúčastnilo se ho 1063 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.