Hlavní obsah

Dusno v koalici Spolu sílí. Strany se hádají kvůli sóloakcím ve Sněmovně

Poslanci koalice Spolu jsou na sebe naštvaní kvůli porušování dohod ve Sněmovně. Nejprve překvapili své kolegy občanští demokraté, pak se neudrželi lidovci. Podle šéfů frakcí jde o chyby v komunikaci. Strany si přitom koncem října slíbily jednotu a spustily kampaň, že „Spolu dělají, co je třeba“.

Foto: Petr Horník, Novinky

Poslankyně Romana Bělohlávková

Článek

Emoce rozvířil zákon o vysokých školách, u kterého nejprve zaváhali občanští demokraté a o odebírání podvodných titulů hlasovali natřikrát.

Následovala akce lidovců, kteří zase s ANO a SPD odhlasovali návrh své poslankyně Romany Bělohlávkové o takzvaném „hlídačkovném“, tedy speciálním stipendiu pro rodiče studující vysokou školu.

„Proti vlastnímu ministrovi i koaliční dohodě, absolutně nesystémový krok. Smutný příběh parlamentní práce a nespolupráce,“ reagovala místopředsedkyně TOP 09 Martina Ochodnická. Nelíbí se jí, že kolegové na jednu stranu hlídají každé písmenko v zákoně a u vlastních návrhů se pak na ostatní neohlížejí.

Odebírat podvodné tituly bude možné i po sedmi letech

Domácí

Zvýšené napětí připouští i sama autorka návrhu. „Vím, že někteří kolegové jsou na mě naštvaní a někteří docela hodně, ale já z toho mám dobrý pocit. Lidem to pomůže,“ uvedla pro Novinky poslankyně Bělohlávková.

Prý nechtěla čekat, až podporu pro studentky-matky zavede ministerstvo práce a sociálních věcí, jak bylo původně domluveno. Pikantní na tom je, že ministrem je Bělohlávkové někdejší stranický šéf a sněmovní kolega Marian Jurečka. Ten také jediný z celé lidovecké frakce hlasoval proti jejímu návrhu.

Co je „hlídačkovné“

  • Speciální stipendium vyplácené školou studujícím rodičů na rodičovské dovolené;
  • bude se vyplácet v pevné výši poloviny minimální mzdy, tedy přibližně 9,5 tisíce korun měsíčně;
  • předpokládá se, že ročně půjde o 45 milionů korun.

Podle Bělohlávkové koaliční partneři dopředu věděli, že někteří lidovečtí poslanci budou hlasovat pro návrh, který si osvojila. Jenže místo čtyř avizovaných hlasů se nakonec připojila nadpoloviční většina klubu.

„Šťastné to nebylo, došlo k informačnímu šumu,“ vysvětloval Novinkám předseda lidoveckého klubu Aleš Dufek. „Není to standard a nemůže se to opakovat,“ dodal.

Obdobně hovoří předseda klubu ODS Marek Benda. „Je za tím nedostatečně důrazný pokyn zpravodaje, že se jedná o dohodnutou věc,“ řekl Novinkám.

Foto: Spolu, Novinky

Kampaň Spolu

Ve Sněmovně odstartoval boj o pirátský odkaz v zákonech

Domácí

Vedle nejednoty poslanců koalice Spolu pak stojí za pozornost ještě jedna souvislost. Bělohlávková patří ke konzervativní skupině poslanců, kteří prosazují, aby ženy zůstávaly do tří let věku dítěte doma.

Naposledy upoutala pozornost, když se stejně smýšlejícími poslanci oznámila, že se jí nelíbí jiný koaliční kompromis. Ten otevírá cestu rodičům dětí mladších dvou let pracovat alespoň na půl úvazku bez hrozby ztráty celého rodičovského příspěvku.

V současnosti platí omezení 92 hodin měsíčně, kdy může být dítě v jeslích nebo dětské skupině a rodič nepřijde o příspěvek. To chtělo nejprve ministerstvo práce zrušit zcela, nakonec ale ve Sněmovně vznikl kompromis, že se zvýší počet hodin alespoň na 120, aby pečující rodič mohl pracovat na půl úvazku. Bělohlávková a další ale i to odmítají.

Rozpor mezi tím, že jedné skupině žen zařídila peníze na chůvy a druhé říká, že mají zůstat s dětmi doma, ale lidovecká poslankyně nevidí.

„Za těch deset tisíc měsíčně to denně vyjde na dvě, na tři hodiny,“ uvedla. Peníze navíc chápe i jako drobnou motivaci studentkám, aby rodičovství neodkládaly a v případě nečekaného těhotenství nešly na potrat. „Já sama jsem dítě vysokoškoláků v druhém ročníku a vím, že asi nescházelo moc a nenarodila jsem se,“ dodala.

Plácnout batole je v pořádku, říká lidovecká poslankyně

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám