Článek
„Na začátku konfliktu jsme zachraňovali hlavně životy a zdraví našich bojovníků, ale teď je mnohem větší poptávka po duševní pomoci nejen od vojáků, ale i od jejich rodin,“ řekla koncem května v Praze na mezinárodní konferenci o nových trendech v oblasti duševního zdraví státní tajemnice ukrajinského ministerstva vnitra Inna Jaščuková.
Dodala, že podle odhadů duševními poruchami vyvolanými válkou už trpí skoro desetina ukrajinské populace, tedy okolo čtyř milionů lidí. Ukrajinská vláda proto začala budovat po celé zemi centra duševního zdraví.
Evropská unie má s Ukrajinou bezvízový styk a veterán s posttraumatickou poruchou může jet ve stejné tramvaji jako vy
Na pomoc jim přispěchalo i Česko. Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný uvedl, že na začátku války nejdříve přivezli do českých nemocnic desítky zraněných Ukrajinců. „Ale pak jsme si uvědomili, že potřebných na Ukrajině nejsou desítky, ale desítky tisíc, a proto jsme začali na Ukrajinu posílat české lékaře, a to hlavně do Lvova,“ řekl Kopečný.
Psychiatr Horáček: Léčba traumat způsobených na Ukrajině se týká i nás
„Nyní se snažíme přiblížit naši asistenci do míst, která jsou nejvíce zasažená. Nejen pro vojáky, ale i pro desítky tisíc zraněných civilistů ruským bombardováním,“ dodal.
Česká vláda proto začala podporovat zdravotnická centra v Charkovské a Dněpropetrovské oblasti na východě země. Podle Kopečného se podařilo pro výstavbu jednoho většího zdravotnického centra získat velkou finanční pomoc z Jižní Koreje.
Terapie s pomocí psychedelik
Konference se účastnil i ukrajinský poslanec Dmytro Gurin. Podle něj je narůstající počet veteránů tohoto konfliktu - podle odhadů jich je už okolo 1,5 milionu - a také civilního obyvatelstva trpícího posttraumatickým syndromem bezpečnostním problémem nejen pro Ukrajinu, ale pro celou Evropu.
I během třítýdenní terapie se díky použití psychedelik, jako je ketamin, dá s pacienty udělat hodně práce
„Musíme si uvědomit, že Evropská unie má s Ukrajinou bezvízový styk a veterán s posttraumatickou poruchou může jet ve stejné tramvaji jako vy,“ řekl poslanec. Proto doufá, že evropské státy budou Ukrajině dál pomáhat.
Přednosta Ústavu psychiatrie a lékařské psychologie z Univerzity Karlovy Jiří Horáček uvedl, že ukrajinským pacientům by mohly pomoci nové terapie, u kterých se používají psychedelika.
„Posttraumatická stresová porucha je závažný problém, ale i během třítýdenní terapie se díky použití psychedelik, jako je ketamin, dá s pacienty udělat hodně práce,“ poznamenal Horáček.