Článek
„Lidé si pamatují, že to bylo jedno z nejhorších míst ve městě – taková nedobrá vizitka města,“ připomněl někdejší poměry v místě starosta Sokolova Petr Kubis (ANO).
Obyvatelé domů byli postrachem místních lidí i návštěvníků přijíždějících do Sokolova. Lidé, kteří byli většinou bez práce, trávili čas na nádraží a v okolí, u čehož mnohdy nechyběl alkohol, žebrání či obtěžování kolemjdoucích.
„Proto se město v minulosti rozhodlo, aby se domy od soukromého vlastníka vykoupily,“ poznamenal starosta. Cena tehdy dosáhla zhruba 16,6 milionu korun.
Byla to strašná řež, líčil svědek, jak ho strážník mlátil obuškem. U soudu ho ale nepoznal
Oproti minulosti, kdy došlo i na krvavé incidenty – u nádraží se třeba fyzicky střetli vodáci mířící na řeku Ohři s místní partičkou –, se bezpečnostní situace o něco zlepšila, různé rušivé elementy ovšem z dopravního uzlu zdaleka nevymizely a lidé stále vnímají místo jako problémové .
Právě přesun strážnice městské policie z prostor městského úřadu umístěného v centru města by měl přispět k nápravě.
„Nakonec jsme se rozhodli, a to i vzhledem k tomu, že se jedná o prostor u nádraží, kde řešíme neustále nějaké problémy, že bychom tam přesunuli kompletně celou městskou policii,“ dodal Kubis k využití získaných prostor s tím, že by se jednalo o přesun včetně oddělení prevence kriminality.
Radní se ale museli rozhodnout, zda stávající objekt nechají zrekonstruovat, nebo jej zbourají a nahradí stavbou novou. „Z hlediska následných nákladů na provoz nám přijde výhodnější dům zdemolovat a postavit nový, nízkoenergetický dům,“ sdělil Kubis, podle kterého teď bude k záměru vznikat studie.
Až následná projektová dokumentace ukáže, kolik bude výstavba nové služebny stát a zda bude možné na realizaci získat dotaci.
Vlaky na Sokolovsku zastavily 97 metrů od sebe. Případ si převzali kriminalisté
Sokolovská městská policie má v současné době k dispozici pětadvacet strážníků. Celkový počet zaměstnanců městské policie je ale přes šedesát, přičemž velká část z nich, například domovníci, obsluha senior expresu a podobně, je financována z dotací.
V Nádražní ulici odkoupilo město také další objekt, respektive dva vchody sousedního domu, který chce nechat zrekonstruovat a nabídnout k bydlení.
„Tam není technický stav tak dramatický, aby se budova musela bourat,“ poznamenal Kubis s tím, že město má ve svém vlastnictví v součtu asi třináct set bytů. „Když ale nabízíme byt k pronájmu, tak na něj bývá až třicet žádostí,“ prozradil.
Z připravovaného průzkumu ke koncepci bydlení by mělo vyplynout, jak velké by měly v objekty vzniknout nové byty, tedy o jaké byty je zájem největší. „Žilo tam 34 rodin, takže myslím, že by tam mohlo vzniknout kolem třiceti čtyřiceti bytů,“ uzavřel Kubis.