Článek
„Část opozice chtěla ještě pozměňovací návrh, proti kterému principiálně nic nemáme, ale nechtěli jsme již nic zdržovat a vracet zákon do druhého čtení, nicméně podpoříme senátní návrh, bude-li v podobě, na které jsme se shodli,“ uvedl Havlíček.
Odkazoval přitom na to, že neúčast firem je dána již usnesením vlády a zněním zadávací dokumentace.
ČEZ požádal o vydání územního rozhodnutí pro nový blok v Dukovanech
Podpora pozměňovacího návrhu nicméně podle Petra Gazdíka (STAN) uvolní cestu k tomu, že strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve Sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany.
Záruky o neúčasti firem má jako pozměňovací návrh doplnit horní komora. „Návrh bude načten v Senátu,“ sdělil Gazdík Novinkám.
Kováčik: Hlavně neprodělat
Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik se přímé odpovědi na to, zda ho Havlíčkův odmítavý postoj k Rusku a Číně zklamal, vyhýbal. „Mám pocit, že je předně důležité, aby byly Dukovany dostavěny,“ uvedl na tiskové konferenci.
,,Nejde o to, že bychom chtěli, aby stavěli Rusové či Číňané, ale aby ČR na zakázce neprodělala,“ doplnil Kováčik.
Crouzet: Bez jádra klimatických cílů nedosáhneme
Třetí čtení návrhu bylo ve Sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám.
Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ.