Článek
Karas obecný byla v minulosti jedna z nejtypičtějších ryb české krajiny. „Vypadá trochu jako kapr, je ale menší a vyšší. Je to krásná zlatavá ryba,“ popisuje Petr Velenský, kurátor, který se v pražské zoo věnuje plazům, obojživelníkům a rybám.
„Dřív obývala slepá ramena řek nebo různé tůně v krajině. Tato voda z krajiny ale zmizela a s ní zmizel i karas,“ vysvětluje Velenský.
Další pohromou se pro rybu stal její asijský příbuzný, karas stříbřitý. Vytlačil ji i z poslední hrstky zbývajících lokalit.
Zoo na záchranném projektu spolupracuje s odborníky z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR. Na vytvoření záložní populace původního druhu začaly obě instituce pracovat loni v dubnu. Tehdy do bývalého mlýnského náhonu v areálu zahrady experti vypustili 160 karasů obecných.
Po úspěšném startu ve Vinoři chtějí vysadit rybky i na dalších místech.
„To místo, rybník, nesmí být chovný, nesmí obsahovat kapra ani karasa stříbřitého. Zároveň musí být hodně přirozený a mít kontakt s vegetací. Důležitá je ale i role rybářů, kteří ho musí dobře připravit,“ doplňuje kurátor Velenský.
„Zoo se hodně orientuje na záchranu biodiverzity. V zahraničí znáte třeba náš projekt záchrany koně Převalského. Nesměřujeme ale jen do vzdálených oblastí, snažíme se přispívat i k ochraně zdejší fauny,“ říká ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.