Hlavní obsah

Dražší e-cigarety vrátí kuřáky k tabáku

Zvýšení spotřební daně na elektronické cigarety, která by zdražila tyto náhražky více než klasické cigarety, bylo jednou z položek konsolidačního balíčku, na němž se vládní koalice neshodla, a navýšení nakonec zmírnila. Odborníci na závislosti nicméně upozorňují, že i kompromisní varianta může e-cigarety výrazně zdražit, a varují, že konzumenti náhražek, šetrnějších k lidskému zdraví, se mohou vrátit ke klasickému tabáku.

Foto: Adnan Abidi, Reuters

Inhalace elektronické cigarety, ilustrační foto

Článek

Opírají se o aktuální průzkum IPSOS, který si nechal vypracovat Think tank racionální politiky závislostí. Z něj vyplývá, že v případě výraznějšího zdražení elektronických cigaret by většina kuřáků návrat ke klasickým cigaretám opravdu zvažovala.

Deset mililitrů náplně do elektronické cigarety stojí dnes přibližně stovku, krabička cigaret zhruba 140 korun. Vláda nyní chce stejné množství náplně zdražit až na 220 korun, jen postupně: daň by se měla navyšovat po dobu čtyř let.

Peníze versus zdraví

„Pokud by nastala situace, kdy budou e-liquidy dražší než klasické cigarety či zahřívaný tabák, značná část uživatelů by těmito levnějšími, nicméně škodlivějšími produkty e-liquidy zčásti či úplně nahradila,“ píší autoři studie.

Zahřívaný tabák je rizikovější než e-cigarety

Zdraví

Odborníci bijí na poplach a připomínají koaliční vládě slova z jejího programového prohlášení, že regulace návykových látek bude odpovídat míře jejich škodlivosti. Také v Akčním plánu pro oblast závislostí 2023 až 2026, který vláda Petra Fialy (ODS) schválila, stojí, že kabinet chce „ekonomicky motivovat kuřáky k přechodu na méně rizikové alternativy“.

Hrozí, že uživatelé začnou preferovat levnější, škodlivější produkty
Viktor Mravčík, adiktolog

„Podle průzkumu by vyšší ceny alternativních tabákových a nikotinových produktů postavily uživatele před volbu finance versus zdraví. Nižší cena je přitom u elektronických cigaret oproti jiným produktům důležitá dokonce pro 22 procent uživatelů, přičemž pro 13 procent těžkých uživatelů se jedná o hlavní důvod,“ uvedla Helena Gherasim, předsedkyně rady Asociace poskytovatelů adiktologických služeb.

„Alternativy jsou mnohem méně škodlivé než jakékoli tabákové výrobky. Ze studií je zřejmé, že tyto výrobky nahrazují klasické cigarety v populaci. Aby to ale fungovalo, musejí mít kuřáci motivaci. Výrobky nejenže musejí být schopny nahradit kouření z psychologické a biologické stránky, ale musejí být také ekonomicky atraktivnější,“ řekl Právu adiktolog Viktor Mravčík z Národního ústavu duševního zdraví. „Při vyšší ceně e-cigaret tak hrozí, že značná část uživatelů začne preferovat levnější, nicméně škodlivější produkty,“ dodal.

Jiný pohled má adiktolog z Všeobecné fakultní nemocnice Adam Kulhánek. „Záleží, jak by byla nastavená cena, ale uživatelů elektronických cigaret je v Česku asi pět procent, kdežto těžkých kuřáků je 24 procent, a na tuto skupinu bychom měli primárně působit. Spíš si myslím, že je to argument na podporu průmyslu s náhražkami,“ řekl Právu Kulhánek.

Piráti jdou proti vyšší dani na e-cigarety a zahřívaný tabák. Je to méně škodlivá volba, říkají

Domácí

Vydobytý kompromis

Původní plán zdanění počítal s deseti korunami na mililitr, což by produkty skokově zdražilo až na dvojnásobek. Proti tomu se už v červenci postavili piráti a lidovci. „Nedává smysl, aby tyto alternativy tabáku stály téměř stejně jako běžné cigarety,“ řekl tehdy poslanec KDU-ČSL Michael Kohajda.

Nový návrh počítá s pomalejším nárůstem daně. U e-cigaret by šlo o 2,5 koruny na jeden mililitr náplně v prvním roce, o pět korun v dalším roce, ve třetím o 7,5 koruny a ve čtvrtém roce o deset korun na mililitr náplně.

Na nikotinové sáčky měla být podle původního návrhu uvalena daň 3,45 koruny na gram. Nakonec by mělo jít o 0,4 koruny na gram, přičemž cena by za čtyři roky postupně vyšplhala na 1,7 koruny na gram.

„Preferoval bych, aby lidé kouřili spíš elektronické cigarety. Z logiky věci, když máme srovnatelné komodity, tak lidé budou mít tendenci užívat tu levnější. Určitě není správné, aby to, co je šetrnější, bylo dražší,“ řekl Právu lidovecký poslanec a lékař Tom Philipp.

V Česku užívá tabákové výrobky pětina školáků od 13 do 15 let

Domácí

Výběr článků

Načítám