Článek
Podle Klause rozhodně nelze polemizovat o tom, zda to bylo či nebylo umění. „Byl to zločinný občanský čin, ti lidé by měli být potrestáni. Zmiňovat v této souvislosti umění je pokusem o kvaziomluvu, na to nesmíme naskakovat,“ řekl exprezident.
Souhlasil s ním i bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák, který v úterý přebíral od Klausova institutu výroční cenu IVK za dlouhodobý přínos české kultuře a prosazování myšlenek svobody a demokracie. „Nevnímám to jako umělecké dílo, ale čin aktivistů, který má s uměním málo společného. Rozhodli-li se překročit zákon, musí nést odpovědnost,“ řekl Knížák.
„Doufám, že šéf hradní stráže, kterého mám rád, spáchal harakiri,“ dodal Klaus v nadsázce.
Více o tématu: |
---|
Kvůli rudým trenkám nad Hradem padla první hlava, má skončit šéf ochrany prezidenta |
Blbečci odkazující na exkrementy, okomentoval prezident Zeman akci Ztohoven |
Kvůli kauze je na odchodu šéf Úřadu pro ochranu prezidenta Petr Dongres. Prezident Miloš Zeman žádá jeho odvolání, to ale může udělat pouze policejní prezident. Ten se s Dongresem sejde ve čtvrtek, až se seznámí se závěry vyšetřování.
K problému uprchlické krize Klaus zopakoval, že za migrační vlnu jsou odpovědní čelní politici EU. „Tato migrační vlna nebyla způsobena v Africe nebo na Blízkém východě. Vyvolala ji Evropa sama, její nezodpovědní politici, kterým nevadí, že Evropa páchá sebevraždu. Hledat příčiny v Afghánistánu nebo Sýrii je chyba, koukejme se na politiky EU a zvláště Německa,“ řekl Klaus.
Ten také uvedl, že velmi polemizuje s termínem „uprchlík“. „Raději používejme označení ekonomický migrant, protože těch, kteří utíkají před ohrožením života, je skutečně zlomek,“ dodal exprezident.