Článek
Mizivá účast ministrů na interpelacích je evergreenem, který opozice kritizuje dlouhodobě, a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tvrdil, že členům kabinetu domluví. [celá zpráva]
Stanjura se pozastavil nad stavem, že pouze on, coby jeden z deseti interpelujících poslanců, se může obrátit na přítomného ministra. Nepřítomnému premiérovi Stanjura připomněl, že slíbil „udělat ve vládě pořádek”.
„Já jsem ten jediný poslanec, který tady má ministra. Jeden z deseti. To je to zlepšení po razantním zásahu pana premiéra, který slíbil nám všem, že udělá pořádek ve vládě a zvýší účast ministrů na interpelacích,” konstatoval.
Ústava České republiky | |
---|---|
Článek 68 | |
(1) Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně. | |
zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR |
„Já netvrdím, že to dřív bylo jinak,” připustil Stanjura a položil si otázku, zda by se neměla četnost či formát či interpelací změnit. „Škoda času, škoda jednacího dne,” konstatoval s tím, že interpelace by měly být „atraktivní disciplínou”.
Němcová: Premiér nemá autoritu
„To vypovídá o autoritě předsedy vlády. Je nulová,” dodala jeho stranická kolegyně Miroslava Němcová.
„V podstatě se sem bojí chodit,” uvedla na adresu nepřítomných ministrů, kteří se podle ní chtějí vyhnout konfrontaci s opozicí. Ministři se stejně jako poslanci omlouvají nejčastěji z pracovních, zdravotních či osobních důvodů.
Sobotka je v Olomouckém kraji
Sobotka je z jednání omluven, neboť je na návštěvě Olomouckého kraje. To již ve středu komentovala poslankyně TOP 09 Věra Kovářová, která chtěla premiéra interpelovat.
„Do mého záměru se ale vloudila chybička – pan premiér bude čtvrteční odpoledne trávit ne v Poslanecké sněmovně, ale v Olomouckém kraji, kde poklepe na základní kámen nové hasičské zbrojnice. Sice jsem trochu zklamaná, ale zároveň nemohu přehlédnout pokrok: zahájení výstavby hasičské zbrojnice na omluvence vypadá o hodně lépe než křest zebry, který stál za jeho nepřítomností před rokem,” glosovala poslankyně.
Interpelace probíhají v jednacích týdnech Sněmovny pravidelně ve čtvrtek. Písemné interpelace poslanci předkládají ministrům prostřednictvím předsedy Sněmovny. Pokud nejsou spokojeni s odpovědí, jsou projednávány během čtvrtečních dopolední. Pokud ministr absentuje, může poslanec požádat o přerušení projednávání až do doby jeho přítomnosti. Odpoledne probíhají ústní interpelace.