Článek
Předseda poroty Bruno Aščuks (Lotyšsko)
Vystudoval v Leningradu Institut kultury a Divadelní, hudební a filmový institut. Od poloviny 80. let působil v řadě vedoucích funkcí různých kulturních institucí. Pracoval jako tajemník Svazu lotyšských filmařů, vedoucí filmového a divadelního odboru Lotyšské akademie kultury, šéfredaktor filmového časopisu Oskars, jako předseda platformy Baltic Films, generální ředitel National Film Centre a producent a distributor nezávislé produkční společnosti Centrums.
Členové poroty
Alexander Gutman (Rusko)
Vystudoval moskevský VGIK (1978) a od roku 1971 je činný jako režisér, kameraman, scenárista a producent ve studiích dokumentárního filmu v Leningradu (později v St. Peterburgu - Alexander Film Atelier), Rostovu, Moskvě a Helsinkách.
Během své třicetileté filmařské činnosti vytvořil více než 50 dokumentů, z nichž nejvíc ocenění získal snímek Fresky (2002). Ve svých dílech se věnuje sociální a politické problematice Ruska a okolních národů. Jako pedagog působí na univerzitách v Evropě a USA.
Miroslav Janek (Česká republika)
Začínal jako amatérský filmař a fotograf. V roce 1980 emigroval do USA, kde se věnoval (někdy společně s manželkou, střihačkou Toničkou) zejména dokumentární tvorbě.
Od poloviny 90. let točí opět ve své vlasti. Jako kameraman a režisér zachycuje nevšední osudy obyčejných lidí, ale i kulturní akce ve snímcích Sedum deset Nečtiny (1993), Nespatřené (1996, oceněno na festivalech v Karlových Varech, Lipsku a Sao Paulu), Barokní opera (1997), Previanti (1999) a Nachové plachty (2001).
Ruth Maderová (Rakousko)
Vystudovala režii na Filmové akademii ve Vídni a působila jako asistentka režie a vedoucí castingu v oblasti hraných filmů a reklam.
Upozornila na sebe krátkým hraným filmem Gfrasta (1999), za nějž získala Cenu Maxe Ophülse. Její následující krátký snímek Null Defizit byl uveden v sekci Cinéfondation na MFF v Cannes 2001. V celovečerním hraném debutu Struggle (Boj, 2003), který byl uveden na řadě festivalů (Cannes, Karlovy Vary, Gijón, Bratislava, Kyjev), využila své dokumentaristické znalosti i osobní zkušenosti.
Dennis West (USA)
Vystudoval University of Illinois. Jako filmový teoretik a kritik publikoval v mnoha odborných filmových časopisech, jako jsou Film Criticism a Jump Cut. Během 80. let nejvíc přispíval do filmového čtvrtletníku Cineaste, kde působil i jako spolueditor.
Byl členem porot na řadě filmových festivalů (v Mar del Plata, Valladolidu, Seattlu, Londýně, Mannheimu-Heidelbergu, a v Montrealu). Současně přednášel o filmu na univerzitách v USA a v Latinské Americe.
Nyní je profesorem na katedře divadla a filmu a na katedře cizích jazyků a literatury na University of Idaho.