Článek
Kdo chce přijet pomoci, zamíří do Břeclavi či Hodonína. Tam nechá auto, spojí se s kontaktním centrem pomoci a z něho budou autobusy vozit dobrovolníky na předem určená místa. Takto se podaří ponechat ulice v obcích i cesty v okolí prázdné pro nákladní auta.
O víkendu začnou hasiči ve větší míře s demolicemi desítek domů, a čím méně lidí bude kolem, tím lépe.
Parkuj v Břeclavi a Hodoníně!
V Břeclavi se jede na letiště, které je schopno pojmout stovky aut. Na místě bude kontaktní stan a autobusy.
V Hodoníně ale není centrální parkoviště. Tam platí, že se parkuje, kde je to možné. Je pak nutné dojít do kulturního domu a tam už bude centrum a autobusy.
Na účtech pro postižené tornádem je už více než miliarda
Vše zajistí kyvadlová doprava, řekl k tomu jihomoravský hejtman Jan Grolich. Dobrovolníkům vzkazuje, že budou dělat na polích a potřebují proto rukavice, pevné boty, kšiltovky, popřípadě něco na ochranu před deštěm.
Hodit se budou pytle a lopaty, kterých je ale v centrech dost. „Není tam zajištěno stravování. Takže vodu a jídlo s sebou, prosím,“ zdůraznil Grolich. Doporučuje si najít ubytování ne přímo v postižené oblasti, ale o kus dál.
Zdravotníci vyzývají k opatrnosti
Koordinaci pomocníků nově na místě zajišťují neziskové organizace; v Moravské Nové Vsi ADRA, v Mikulčicích Diecézní charita, v Hruškách Diakonie, v Lužicích Český červený kříž a v Hodoníně-Pánově Diecézní charita.
Díky pomoci tisíců dobrovolníků se Podluží rychle mění k lepšímu. Zdravotníci je ale vyzývají k maximální opatrnosti a ohleduplnosti.
Hrušky týden po tornádu znovu ožívají
V tornádech zasažených místech působí 330 policistů, v noci jich hlídkují dvě stovky. Pracuje tam 250 kusů těžké techniky a více než 1100 hasičů a vojáků.
Demolice již hasiči zahájili v Lužicích a Hruškách. Celkem je registrováno 1202 poškozených objektů, 180 jich bude určeno k úplné nebo částečné demolici.