Článek
Jak Právu řekl ředitel odboru komunikace ČT Martin Švehla, vedení se inspirovalo náměty některých diváků, kteří se veřejnoprávní televize dotazovali, zda mohou dobrovolně platit více, než je stanovený koncesionářský poplatek 75 korun měsíčně.
Se stejnou myšlenkou přišli i zástupci Filmového a televizního svazu (FITES). Ti loni v prosinci předali některým poslancům symbolickou dvacetikorunu. Chtěli tím upozornit zákonodárce, aby zbytečně neodkládali rozhodnutí o navýšení koncesionářského poplatku.
ČT musela kvůli napnutému rozpočtu letos omezit nebo úplně zrušit výrobu určitých pořadů. Na výrobu kvalitního programu jí chybí 700 miliónů korun. "Potřebovali bychom až 1,6 miliardy korun, realitou je, že máme asi 900 miliónů," řekl Právu vrchní ředitel ČT František Lambert.
O poplatcích příští týden
Protože je TV poplatek stanoven zákonem, nelze jej dobrovolně zvýšit a nelze tyto částky přijímat ve stejném režimu jako televizní poplatky. "Částky mohou dobrodinci zasílat formou daru. Finanční dar v této výši je osvobozen od daně, částka, která bude tímto způsobem shromážděna, bude ve vysílání využita k zabezpečení veřejné služby. Číslo konta, vedeného u ČSOB, je 666 0 333/0300," informoval Švehla.
Poslanci budou zvýšení koncesionářských poplatků projednávat příští středu na kulturním výboru a koncem ledna na mediální komisi. V roce 2001 získala ČT jen z koncesionářských poplatků tři miliardy korun.