Článek
Hlavní město Praha
Nové tramvajové tratě. Hlavnímu městu a jeho dopravnímu podniku se letos podařilo dokončit a otevřít tři prodloužení tramvajových tratí. Lidé se nově svezou z Modřan do Libuše, z Divoké Šárky na Dědinu a z Barrandova do Slivence.
Štvanická lávka. Pražané zároveň velmi ocenili jinou, na podzim dokončenou investici města. Štvanická lávka pro pěší a cyklisty spojila Holešovice s Karlínem a s ostrovem Štvanicí. Lávka z bílého vysokopevnostního betonu získala ocenění v soutěži Stavba roku.
Návrat turistů. Do Prahy se po covidové pandemii vrátili turisté. Průběžná čísla se blížila datům z rekordního roku 2019, kdy do Prahy přijelo přes osm milionů hostů a počet jejich přenocování se podle statistiků přiblížil 18,5 milionu.
Středočeský kraj
Dokončena oprava dálnice D1. Po nejfrekventovanější dálnici D1 mezi Prahou a Brnem se po mnoha letech oprav začalo na konci října konečně jezdit bez omezení. Silničáři dokončili rekonstrukci i na posledním úsek mezi 16. a 21. kilometrem tedy zhruba mezi Strančicemi a Mirošovicemi.
Karlštejn vylepšil zázemí a rozšířil prohlídky. Nejnavštěvovanější středočeská památka hrad Karlštejn dokončil rozsáhlou rekonstrukci. Zpřístupnil dříve nepřístupné a zasypané části. Úplně nové je zázemí s pokladnou či toaletami, přístupná je i terasa na hradbách.
Karlštejn odhalil nové prostory, původně zasypané podzemí jsme prošli s kamerou
Bioplynová stanice je v provozu. V Mladé Boleslavi byl spuštěn provoz bioplynové stanice, která vyrábí energii a plyn z biologického odpadu. Plyn město využívá jako palivo do autobusů. I díky tomu se drží cena za svoz odpadu na 400 Kč ročně, což je nejméně v kraji.
Jihočeský kraj
Na dovolenou z letiště v Plané. Jako největší úspěch roku 2023 vidí řada Jihočechů první lety na dovolenou z letiště v Plané u Českých Budějovic. Celkem se od léta vydalo s cestovní kanceláří Čedok do Řecka nebo Turecka přes deset tisíc lidí.
Horkovod z Temelína. Společnost ČEZ dostavěla horkovod mezi Temelínem a Českými Budějovicemi. Výstavba trvala čtyři a půl roku a vyšla na 2,4 miliardy korun. Teplo z horkovodu pokryje asi třetinu spotřeby největšího jihočeského města.
České Budějovice budou v roce 2028 evropským hlavním městem kultury
Hlavní Evropské město kultury 2028. České Budějovice budou Evropské hlavní město kultury 2028. Prestižní titul je šancí představit kulturu města a kraje celé Evropě. Zároveň je to po třinácti letech silný impuls pro kulturu v celém Česku. Ve finále soutěžily Budějovice a východočeský Broumov.
Plzeňský kraj
Západní okruh Plzně. Koncem února začal sloužit kompletní, téměř šestikilometrový západní okruh kolem Plzně. Odvedl z města až dvacet tisíc aut denně. Kolony na nejživější magistrále – Karlovarské třídě – tak prakticky vymizely.
Výpadovka u Přeštic. Cestu z Plzně do Klatov usnadnila další zásadní stavba, na podzim otevřená čtyřproudová výpadovka končící až u Přeštic.
Záchrana Boleváku. Díky unikátnímu projektu čerpání vody z Berounky se podařilo zachránit vysychající Bolevák, největší a nejoblíbenější rybník v Plzni.
Karlovarský kraj
Rekonstrukce Císařských lázní. V Karlových Varech byla dokončena dlouho očekávaná rekonstrukce Císařských lázní. Nestala se pouze prázdnou budovou bez využití, ale podařilo se vybudovat v jeho atriu sál, který slouží jako domácí scéna Karlovarskému symfonickému orchestru.
Lávka přes nádraží. V Chebu dokončili dosud nejnákladnější investici v historii města, kterou se stala výstavba 400 metrů dlouhé lávky pro pěší a cyklisty přes chebské nádraží směrem na Švédský vrch. Náklady dosáhly zhruba čtvrt miliardy korun.
Ewan McGregor pro Novinky.cz: Rozhodl jsem se být typ starce s knírkem
Ewan McGregor na karlovarském festivalu. V Karlových varech se uskutečnil 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu, jehož jsou deník Právo a Novinky.cz hlavními mediálními partnery. Mezi hosty byl skotský herec Ewan McGregor, který hrál třeba v kultovním Trainspottingu.
Ústecký kraj
Žatec a krajina chmele v UNESCO. Na Seznam světového dědictví UNESCO byl v polovině září zapsán Žatec a krajina žateckého chmele. Vůbec poprvé byla na seznam zapsána chmelařská oblast. Žatec o zápis na prestižní seznam usiloval od roku 2007.
Žatec je na seznamu UNESCO
Návrat turistů po požáru. Ústecký kraj podpořil podnikatele v turismu v Českém Švýcarsku po loňském požáru. Turisté, kteří přespali u ubytovatelů v Českém Švýcarsku alespoň dvě noci, dostali slevu 300 korun na noc.
Plán na obnovu zchátralých staveb v Terezíně. Vláda schválila plán obnovy a rozvoje pevnostních měst Terezín a Josefov. Na záchranu půjde nejvíce v příštích pěti letech, až 1,73 miliardy korun z Havarijního fondu Ministerstva kultury a rozpočtů krajů a měst.
Liberecký kraj
Rekordní investice v nemocnici. V Liberci v dubnu začala výstavba Centra urgentní medicíny, které má být nejmodernější součástí nemocnice. Stavba má vyjít na 3,2 miliardy korun, hotovo má být v roce 2026 a uvnitř bude urgentní příjem, zobrazovací i operační sály, kardiocentrum, jednotky ARO a intenzivní péče i lůžková oddělení pro nejvíce ohrožené pacienty.
Milník v léčbě nádorů. Od října je v Liberci vůbec poprvé dostupná takzvaná pozitronová emisní tomografie (PET CT), technologie, která dokáže zobrazit i nepatrnou progresi zhoubného nádoru v lidském těle. Onkologičtí pacienti museli za vyšetřením na PET CT přístroji dosud dojíždět do Prahy, Hradce Králové nebo Ústí nad Labem.
Vznikne expozice architekta Hubáčka. V rodinném domě v Liberci, ve kterém od roku 1962 až do konce svého života v roce 2011 žil a tvořil architekt Karel Hubáček (1924–2011), autor kultovní budovy vysílače a hotelu na Ještědu, vznikne expozice připomínající jeho dílo. Liberecký kraj se totiž v říjnu dohodl s rodinou architekta a dům, který si architekt sám navrhl, odkoupil.
50 let hotelu a vysílače Ještěd. Odvážnou a nekonvenční stavbu tehdejší veřejnost nepřijala
Královehradecký kraj
Otevření fotbalového stadionu. Hradec Králové dokončil stavbu multifunkční arény, která v Hradci Králové nahradila dosloužilý Všesportovní stadion. Aréna, která pojme až 9300 diváků, přišla na 650 milionů korun bez DPH. Šlo o největší investici města v jeho novodobé historii.
Zpřístupnění Sněžky. Dokončení projektu za 17,8 milionu. Přinesl nejen opravy chodníků, dvou vyhlídek či instalaci laviček, ale zejména snížil rizika spojená s extrémní návštěvnosti nejvyšší české hory.
Revitalizace Sněžky je u konce, podle ochranářů lépe odolá turistické invazi
Návrat legendárního festivalu do Trutnova. Do areálu Na Bojišti se po sedmi letech vrátil nejstarší tuzemský hudební festival Trutnoff, což se setkalo s velkým zájmem diváků. V roce 2024 bude na stejném místě slavit 40 let existence.
Pardubický kraj
Otevřely Winternitzovy automatické mlýny. Areál bývalých Winternitzových automatických mlýnů, národní kulturní památka architekta Josefa Gočára, se po tříleté rekonstrukci za skoro miliardu korun proměnil v kulturní centrum krajského města. Jsou zde galerie, vzdělávací středisko, informační centrum i kavárna.
Ceny Inženýrské komory mají vítěze. Zabodovala i obnova Winternitzových automatických mlýnů
Vysoké Mýto historickým městem roku. Vysoké Mýto bylo vyhlášeno Historickým městem roku, oceněna byla snaha uchovat charakter historické zástavby v souladu s potřebami zdejších občanů a zachováním života v tomto prostoru.
Nový areál nemocnice v Pardubicích. Stavba nového pavilonu v areálu pardubické nemocnice za 1,8 miliardy korun je největší stavbou v historii kraje. Nový centrální příjem bude sloužit nejen obyvatelům města, ale i širokého okolí.
Vysočina
Otevření jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu. Odklon tranzitní dopravy od prosince ulevil obyvatelům na trase i motoristům od nejrušnější křižovatky v kraji a podstatně sníží frekvenci provozu nedaleko centra města.
Telčské muzeum vyvede turisty i mimo slavné náměstí
Prezident v Jemnici. Do kroniky pozitivních zpráv na Vysočině se letos zapsalo město Jemnice, a to velkolepým přivítáním prezidenta Petra Pavla při jeho návštěvě na konci května. Množství lidí zaskočilo i prezidenta.
Rekonstrukce zámku v Telči. Po tříleté rekonstrukci otevřel státní zámek v Telči. Zařadil se tím zároveň mezi nejvýznamnější památky Česka s celoročním provozem.
Jihomoravský kraj
Začala stavba multifunkční haly Arena Brno. V Brně začala v září dlouho očekávaná výstavba multifunkční haly Arena Brno. Její vybudování přijde na bezmála šest miliard korun. Objekt vzniká v sousedství výstaviště. S uvedením do provozu se počítá v roce 2026. Hala pro 13 tisíc diváků má sloužit hokejové Kometě, ale využita bude i pro pořádání koncertů. Projekt má také řadu kritiků.
Obnova zahrady lysického zámku. V Lysicích na Blanensku je po dvou letech hotova rekonstrukce zámecké zahrady. Jde o nejdražší projekt svého druhu v ČR. Přišel na 180 milionů korun. Zahrada získala vzhled z 19. století a díky kolonádě je památkářským unikátem.
Výzkumný a zkušební letecký ústav chystá další české družice
Z Brna až na oběžnou dráhu Země. Příkladem toho, že Brno je centrem firem evropského kosmického průmyslu, je projekt QUVIK astrofyzika Norberta Wernera. Ten získal grant za půl miliardy korun na sestavení prvního českého vesmírného dalekohledu. Stokilové unikátní zařízení vznikne celé v ČR a vědci s ním budou sledovat srážky neutronových hvězd. Díky němu dohlédnou i do zatím neprobádaných částí vesmíru.
Olomoucký kraj
Zahájení stavby dálnice z Přerova do Říkovic. Zřejmě nejpozitivnější událostí letošního roku v Olomouckém kraji se stalo zahájení stavby úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic. Desetikilometrový úsek je posledním, který chybí k tomu, aby byl dálniční tah z Prahy přes Brno do Ostravy a na polské hranice kompletní. Posledních 17 let se o něm vedly spory, debaty a připravovaly se plány.
Univerzita slavila. Univerzita Palackého oslavila 450. výročí svého vzniku. V souvislosti s tím se uskutečnilo množství kulturních a společenských událostí.
Výstavba v nemocnici. Ve Fakultní nemocnici v Olomouci zahájili výstavbu nového obřího pavilonu na místě, kde stávala nejstarší budova jejího areálu. Zázemí v něm najde mimo jiné pět klinik.
Zlínský kraj
Pohnulo se s dálnicemi. Ředitelství silnic a dálnic ČR letos pořádně rozjelo výstavbu dálniční sítě vedoucí přes Zlínský kraj. Výsledkem bude už v příštím roce 2024 dostavba důležitých dálničních úseků D55 mezi Babicemi a Starým Městem a mezi Starým Městem a Moravským Pískem. Plus hodlají silničáři dokončit stavbu části dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem na Zlínsku. Zároveň se letos pustili do několikaleté náročné stavby dálničního mostu přes Moravu u Napajedel na Zlínsku.
Tudy se proháněl filmový Amadeus. Zámek v Kroměříži zahájil sezonu, po renovaci září Sněmovní sál zlatem
Nová ředitelka zlínského divadla. Město Zlín coby zřizovatel divadla vybralo nového principála. Tím se stala dlouholetá zástupkyně ředitele a hlavní mzdová účetní divadla Irena Pelková.
Sněmovní sál Arcibiskupského zámku v novém. Arcibiskupský zámek v Kroměříži zpřístupnil po více než dvouleté rozsáhlé rekonstrukci nejkrásnější sál architektonického skvostu hanáckých Athén.
Moravskoslezský kraj
Otevření nového kampusu Ostravské univerzity. V areálu Černé louky v Ostravě. Součástí je i nová budova fakulty umění s komorním koncertním sálem špičkových akustických parametrů. Otevřelo se 13. února 2023.
Peníze na knihovnu. Ministerstvo životního prostředí schválilo 15. listopadu peníze z programu Spravedlivá transformace pro výstavbu Moravskoslezské vědecké knihovny přezdívané Černá kostka. Na nové sídlo vědecké knihovny se v Ostravě čeká už sedmdesát let.
V Ostravě se začali vzdělávat budoucí zubaři
První zubaři. Lékařská fakulta Ostravské univerzity začala v pondělí 23. října vzdělávat první budoucí zubaře. Na nový obor Zubního lékařství získala univerzita od Rady Národního akreditačního úřadu akreditaci teprve letos na začátku září. Stomatologická péče patří v Moravskoslezském kraji k nejhůře dostupným zdravotním službám. Nejhorší situace je na Karvinsku a Bruntálsku. Zubaře v kraji nemá až sto tisíc lidí.