Článek
„Je v tradičním barokním duchu, ale má soudobý charakter,“ řekl Novinkám sochař Jaroslav Šindelář. „Samozřejmě nechybí všechny příslušné atributy, tedy pět hvězd nad hlavou, ratolest a kříž s Kristem,“ dodal.
S přípravou začal počátkem roku. „Jen práce s kamenem trvaly asi čtyři měsíce. Jde o hrubozrnný pískovec z Božanova, to je nedaleko Broumova,“ podotkl Šindelář. Ustavení zhruba šestisetkilogramového díla komplikoval silný vítr a hlavně fakt, že na památkově chráněný most nelze vjet. „Od jeho kraje je to k podstavci nějakých třicet metrů. Museli jsme využít velký jeřáb s dlouhým ramenem,“ vysvětlil Šindelář.
Radnice za sochu zaplatila 845 tisíc, z čeho sto padesát tisíc pokryly dotace. „Máme z návratu svatého Jana Nepomuckého velkou radost,“ uvedl Martin Sobotka (Aktivní Dobřany), starosta šestitisícového města.
Světec na mostě už kdysi stával. „Zmizel za války. Nebo možná někdy kolem ní, za časů česko-německých třenic. Hodnověrnou verzi, co se přesně stalo, jsem nikdy od nikoho neslyšel,“ poznamenal starosta.
Třetí v pořadí
Za komunistů svatý nikomu nechyběl, po sametové revoluci se město rozhodlo sochu obnovit, ale vsadilo na poněkud netradiční pojetí. „Nový Jan Nepomucký vypadal úplně jinak než ten původní. Nizoučký, neproporční, měl třeba strašně dlouhé prsty. Nebyl důstojný ani odolný proti vandalům,“ připomněl Sobotka.
Podle toho to také dopadlo. „Lidé se mu smáli a pak ho jeden výtečník shodil z mostu. Pachatele se dokonce podařilo dopadnout, škodu zaplatil,“ konstatoval starosta a doplnil: „Když jsme se později rozhodli pro novou sochu, chtěli jsme něco skutečně tradičního, co by odpovídalo tomu, co známe ze starých fotografií a několika obrazů. Klasiku si můžeme dovolit, moderních krásných soch máme ve městě dost.“
Sázka tedy padla na Jaroslava Šindeláře, který se na podobné sochy specializuje. Teď jej čeká jiný světec. V Tachově rekonstruují morový sloup, a tak dělám každý rok nějakého. Letos svatého Václava, příští rok to bude asi svatý Josef,“ uzavřel Šindelář.