Článek
Pokud zákon schválí Senát a prezident, začne platit v prvních měsících příštího roku. Důvodem k většinové podpoře zákona se stalo přesvědčení, že zastavárny jsou odbytištěm kradeného zboží, neboť prodávající zůstávají v anonymitě.
Novelou zákona upletli poslanci také bič na samotné zastavárníky: pokud totiž nebudou totožnost ověřovat, mohli by o svou živnost přijít. "Smyslem našeho návrhu je vyloučit nebo alespoň co nejvíce omezit dosavadní snadný odbyt kradeného zboží v zastavárnách bez zástavní smlouvy", zdůvodnil před časem zpřísnění podmínek pražský radní Rudolf Blažek (ODS).
Dodal, že právě tento krok také usnadní práci policii a dalším kontrolním orgánům, neboť snadno zjistí, kdo které zboží do zastavárny předal. Podle něj zkušenosti policie hovoří o tom, že právě možný odbyt kradených věcí v zastavárnách vede k vysoké kriminalitě zejména při vloupání do motorových vozidel, ale i do bytů i nebytových prostor.
Jen v Praze je 1800 zastaváren
Pachatelé této trestné činnosti totiž mohou bez rizika své kořisti okamžitě prodat, neboť značná část zastaváren funguje čtyřiadvacet hodin denně.
"Chtěl bych jen pro ilustraci říci, že jenom v Praze se v této chvíli nachází podle nám dostupných údajů cca 1800 podobných provozoven, které v převážné míře poskytují své služby v nepřetržitém provozu", prohlásil Blažek.
Zástavní právo vzniká uzavřením písemné zástavní smlouvy mezi podnikatelem a vlastníkem věci nebo jeho zástupcem, oprávněným cizí věc zastavit. Smlouva by měla obsahovat údaje identifikující zástavního dlužníka, aby své právo k zastavené věci mohl doložit při jejím vyplacení.