Článek
„Americký druh káně Harrisova (Parabuteo unicinctus) je velikostí podobný našemu káněti. Na havrana si troufne, ale zároveň je tak malý, že se dostane do větví. K plašení nelze použít sokoly, protože ti v korunách neloví, ani jestřáby, pro které jsou mj. nebezpečné zasklené plochy,“ informoval Právo mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák.
Podle něho prakticky nikdo nemá s podobným krokem zkušenosti. „Tábor je zřejmě první samosprávou, která se o to pokusí,“ zdůraznil Dvořák.
Tábor marně bojuje s kolonií havranů, ptáci porušují hlukové limity
Káňata, která běžně žijí kupříkladu na území USA, budou havrany plašit na zkoušku po dobu dvou týdnů. „Táborská kolonie čítá asi tři sta párů ptáků. Nejvíce havranů hnízdí v ulicích Zborovská (blízko školy) a Buzulucká na Pražském sídlišti a u vlakového nádraží,“ upřesnil Dvořák.
Odbor životního prostředí žádá majitele psů menších plemen, aby byli ostražití při venčení svých miláčků. Konkrétně, aby se inkriminovaným místům na Pražském sídlišti ve druhé polovině února raději vyhnuli. Dravci by se totiž mohli pejsky pokusit ulovit.
„Malí psi mohou být v ohrožení. Nejedná se o zákaz venčení, ale prosíme, aby pejskaři byli opatrní a měli psa na vodítku. Informaci o přítomnosti dravců vložíme lidem do poštovních schránek,“ doplnil Jiří Rozum z odboru životního prostředí.
Horší než továrna
Město Tábor bude také letos pokračovat ve shazování hnízdních zbytků na okrajích kolonií, a to v první polovině února. Nevyužívaná hnízda mimo jádra kolonií se označují (na základě názoru MŽP) jako hnízdní zbytky, a proto se na jejich odstraňování nevztahuje zákon.
Obě opatření (shazování hnízdních zbytků a nasazení dravců) jsou reakcí na výsledky měření hlučnosti havranů provedených loni v květnu Národní referenční laboratoří pro komunální hluk při Státním zdravotním ústavu v Ostravě. Průzkum na Pražském sídlišti prokázal, že hluk od havranů je tak velký, že pokud by byl zdrojem průmysl, je možné ho označit za nadlimitní.