Článek
„V malochovu drůbeže se původně nacházelo osm slepic. Chovatelka veterinářům nahlásila postupný úhyn. Veterinární inspektoři zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé kusy k vyšetření do SVÚ. Slepice již v době kontroly vykazovaly klinické příznaky onemocnění. Vyšetření následně potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5,“ řekl Petr Vorlíček ze Státní veterinární správy.
V České republice byla ptačí chřipka potvrzena opět po pěti měsících. „Krajská veterinární správa v souladu s evropskou legislativou nevymezí okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich mimořádná veterinární opatření. SVS vyzývá chovatele drůbeže, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména zamezili kontaktu s volně žijícími ptáky,“ řekl ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Chovatelka podle něj neprodávala drůbež ani její produkty na trh a riziko šíření nákazy je tak minimální.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza slepic, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře i exotických a volně žijících ptáků. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k přenosu dochází hlavně trusem.
„Infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované právě trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry ptačí chřipky způsobují u ptáků velké úhyny. Preventivním opatřením je - pokud možno - chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné například umístit vodu a krmivo pod přístřešek,“ zdůraznil Vorlíček.
Letos zatím veterináři v celé republice vyhlásili pět ohnisek ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže a 23 ohnisek v malochovech.