Článek
Dělníkům soukromé společnosti trvala jejich instalace pouhé dva dny. Firma, která instalaci měla na starosti, předala ohradníky Zlínskému kraji v neděli dopoledne. Právo o tom informoval majitel společnosti Vlastimil Kamír.
„Odzkoušené nainstalované ohradníky jsme předali v půl jedenácté, elektřinu jsme do nich pustili hned, jak jsme jednotlivé úseky dokončili,“ podotkl Kamír. Každý z úseků osazených ohradníků má svůj vlastní zdroj. „Je v nich napětí deset tisíc pulzních voltů. Účinné na prase jsou tři až čtyři tisíce voltů," sdělil majitel firmy.
Elektřina v ohradníku nemá takovou intenzitu, aby nějak ohrozila člověka, který se ho třeba náhodou dotkne.
K bateriovým zdrojům dodal, že se nejedná o baterie vhodné do motorových vozidel. „Jde o speciální akumulátory pro ohradníky, každý z nich má zavedený GSM hlásič, v případě krádeže je lze lokalizovat,“ upozornil Kamír.
Celkem bylo kolem hranic zamořené oblasti o celkové délce 40 kilometrů osazeno čtrnáct kilometrů ohradníků. Ty jsou umístěny mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou, Fryštákem a Lukovem, Lukovem a Zlínem-Velíkovou, Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a také v úseku mezi Veselou a Lípou. Jejich instalace přišla kraj na 1,2 miliónu korun.
Osazení ohradníků souvisí se stavem nebezpečí, který zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyhlásil v pondělí na katastrálním území měst a obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí.
Kolem ohniska nákazy zůstávají i pachové ohradníky, které nainstalovali myslivci před dvěma týdny.
Do ohniska nákazy nesmějí vstupovat lidé se psy a dalšími domácími zvířaty. Zemědělci mají zákaz na 115,5 hektarech půdy sklízet úrodu. Dostatek potravy a postavené pachové i elektrické ohradníky mají divočáky udržet v zamořené oblasti a zabránit šíření choroby.