Článek
Desetihaléřová známka je jednou z nejznámějších československých známek, její přetisk připomíná návrat T. G. Masaryka do vlasti 21. prosince 1918.
Právě v tento den, kdy prezident dorazil ze zahraničí do nově vzniklého Československa, bylo možné známku použít – byť jen symbolicky, vedle oficiálních známek. Vydaná byla jako pamětní emise.
Unikátní je jak svou historickou hodnotou, tak nízkým počtem dochovaných kusů a rovněž svou barvou.
Masarykova známka
„Údajně je jen do deseti exemplářů této známky. Nabízena k prodeji bude znovu po osmi letech,“ přibližuje sběratel a pořadatel dubnové aukce Petr Flaška. „Je běžná v tmavě modrém odstínu, u ní se cena pohybuje ve statisících korun, ale zde se jedná o světle modrou barvu, tím je raritní,“ vysvětluje. Zachovala se také ve výborném stavu.
Vyvolávací cena bude 800 tisíc Kč. „Očekává se, že částka nakonec přesáhne 1,5 milionu,“ myslí si Flaška. Přitom při poledním prodeji si ji tehdejší kupec odnesl za 250 tisíc korun. „Zhodnocení je to skutečně veliké. Tyto exempláře jsou žádanější a žádanější,“ potvrzuje odborník.
Zájem očekává především od českých a slovenských filatelistů, nabídky přijdou možná i ze zahraničí. „Jedná se o skautskou poštu, která je celosvětově sbírána,“ vysvětluje.
Skautské známky byly v podstatě první československou známkou v poštovním styku a první známkou na světě se skautskou tematikou. Skautská pošta fungovala do listopadu 1918, kdy ji opět nahradila běžná pošta.
Známka k pohřbu Heydricha
Dražit se bude i sběratelská zajímavost v podobě archu se známkou s portrétem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a písmeny SS.
„Náklad byl tisíc kusů, byly rozdávány při pohřbu Heydricha,“ vysvětluje Flaška. Existuje i obálka, do níž byla vložena pozvánka na smuteční akt zároveň s tímto malým archem s šedesátihaléřovou známkou coby suvenýrem.

Heydrichova pohřební známka
„Dochovalo se pouze tři sta exemplářů tohoto aršíku, zbytek byl ztracen nebo vyhozen, protože se lidé po válce báli si ho schovávat. Nebylo to úplně ideální mít ho doma,“ uvádí sběratel. Exemplář dává do prodeje německý majitel. Dosažená cena v aukci se bude pohybovat pravděpodobně kolem 500 tisíc korun.
„Budeme také nabízet maďarskou známku s přetiskem ‚pošta československá 1919‘, tyto známky byly používány kvůli nedostatku známek u nás, a tak se stáhly z pošt rakouské a maďarské známky,“ vysvětluje Flaška.
Některé kusy byly přetištěny pouze v minimálním nákladu, získávaly je darem vysocí představitelé státu. A právě tyto exempláře se řadí mezi nejvyhledávanější československé známky. Bez přetisku by nabízená známka stála pár korun, s ním se ale očekává, že se vydraží za víc než 350 tisíc.

Maďarská známka s přetiskem
Hradčany od Muchy
Nejen filatelisty, ale také milovníky umění či obdivovatele Alfonse Muchy bude zajímat blok čtyř známek navržených zmiňovaným umělcem. Vyobrazil na nich Hradčany.
„Jde o třicítku tmavě fialovou, jedná se o známku ve čtyřbloku z první emise československých známek. Byly vydány v roce 1918 při vzniku Československa,“ popisuje Flaška s tím, že se jejich cena může vyšplhat na 150 tisíc korun.
Přitom známky se stejným motivem, jen v jiné barvě, například ve žlutém odstínu, jsou podle sběratele k dispozici „v řádech desetikorun“.
„Rozdíl je ve výskytu známek, fialových byly desítky či stovky kusů a dochoval se minimální počet čtyřbloků. Jde o nevydanou známku a nebylo možné ji nikde koupit, dostávali ji jen vysoce postavení představitelé pošt. Oproti tomu ty ve žluté barvě se běžně používaly,“ doplňuje.
Kromě známek z období Československa, protektorátu či druhé republiky bude na víkendové dražbě nabízená například i levnější verze Modrého Mauritia, celkem téměř čtyři tisíce položek.

Hradčany od A. Muchy
Sehnat do nabídky kvalitní známky je dle slov pořadatele čím dál náročnější. Řada sběratelů je drží po desetiletí, jsou nenáročné na skladování či převoz.
Zájem o filatelii přitom podle něj stoupá a řady filatelistů se rozšiřují. „Největší zájem byl v době covidu, když se lidé báli o své úspory, měli větší časový prostor a začali hledat alternativní investice, mezi kterými našly i známky,“ uvádí.
V čase jejich hodnota roste o desítky i stovky procent, majitelé vnímají známky „jako bezpečný přístav“ pro své peníze a trh s nimi jako stabilnější než například ten akciový. Podle zkušeností Flašky se drtivá většina investorů stává časem nadšenými sběrateli s upřímným zájmem o obor.
„Když někdo s filatelií začíná, měl by nakupovat v aukcích, kde je největší nabídka a poptávka, a měl by studovat historické výsledky drahých zámek,“ radí filatelistickým nováčkům. „Doporučuju sbírat období Československa, o které je u nás největší zájem, největší nabídka, odbornost i likvidita,“ dodává. Sběratelské kusy se podle něj dají v dražbách pořídit už od 500 korun.