Hlavní obsah

Do českých zbrojovek zamíří ukrajinští experti

Česká republika je připravena přijmout až několik tisíc ukrajinských expertů, kteří budou pracovat ve zbrojovkách na společných projektech. V rozhovoru pro Radiožurnál to v pondělí řekl náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Armádní TATRA T 815 v akci

Článek

Jde podle něj o výsledek říjnového jednání mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě.

Příchod ukrajinských techniků a inženýrů podle náměstka posílí bezpečnost Ukrajiny, Česka i NATO, pomůže také českému průmyslu a navýší příjmy do státního rozpočtu.

Cílem je vytvořit společné výrobní kapacity umožňující, aby ukrajinští experti pracovali v bezpečném zázemí v Česku. Dohoda předpokládá především opravy a modernizaci těžké bojové techniky, zveřejnit detaily ale kvůli bezpečnosti i obchodnímu tajemství nelze.

„Obecně mohu říci, že v první fázi se jednoznačně zaměřujeme na společné modernizační opravárenské kapacity a později i výrobu těžké bojové techniky,“ řekl Kopečný.

FOTO: Legenda zvaná Tatra

Ekonomika

V prvním pololetí příštího roku by podle něj měla začít výroba některých klíčových zbraňových systémů nebo komponentů.

Poptávka je po tisícovkách zaměstnanců. „Například společnosti Tatra z holdingu Czechoslovak Group chybí 500 lidí. Takže to budou tisíce pracovních míst. Záleží na tom, jak se navýší výrobní kapacity českých firem, případně výroba společných česko-ukrajinských zbrojovek,“ poznamenal. Ukrajina má podle něj v obranném průmyslu obrovské zkušenosti a vynikající výsledky.

Kopečný uvedl, že ukrajinští občané působili v českém průmyslu včetně toho obranného ještě předtím, než Rusko letos v únoru vpadlo do sousední země.

„Nezačali jsme na Ukrajinu jezdit včera nebo loni, jezdíme tam od roku 2015. Snažili jsme se tehdy reagovat na ruskou agresi posílením obranyschopnosti Ukrajiny. Pro Ukrajince válka začala bezprostředně po Majdanu. Je to postupný přírůstek ukrajinských zaměstnanců,“ řekl náměstek.

„Nebavíme se o uprchlické vlně, bavíme se o vysoce kvalifikovaných pracovnících, kteří budou firmám vydělávat peníze, a přispívat tak české ekonomice,“ dodal.

Stejně jako předchozí projekty budou i tyto financovat mezinárodní dárci v rámci Kodaňské iniciativy, tedy skandinávské země a Velká Británie, dále Spojené státy nebo Nizozemsko. Dalším investorem bude podle Kopečného ukrajinský stát, který si zboží objedná.

České podniky zatím dodaly na Ukrajinu zbraně podle odhadů zhruba za 40 miliard korun. „Možná trochu víc. Firmy mají povinnost jenom jednou do roka vykazovat tento velmi regulovaný a sledovaný vývoz, to bude někdy na jaře,“ doplnil Kopečný.

Rusko vyrábělo rakety ve velkém už před válkou. Proto má teď zásoby, píše americký list

Zahraniční

Výběr článků

Načítám